National Geographic: „Megastadiony” na 60-lecie Mistrzostw Europy

Megastadiony Amsterdam Johan Cruijff Arena

Dla wszystkich fanów piłki nożnej, National Geographic przygotował ekscytujący tour po 12 stadionach, na których już za rok odbędą się wyczekiwane mistrzostwa.

Zmiana planów

To miał być wyjątkowy rok dla europejskich potęg piłkarskich i ich fanów, jednak z powodu wydarzeń ostatnich tygodni najważniejsze święto kibiców zostało odwołane. Zawód okazał się tym większy, gdyż rozgrywkom Euro 2020 miała towarzyszyć podniosła atmosfera obchodów 60. rocznicy Mistrzostw Europy. Dla wyróżnienia okrągłego jubileuszu, nie wybrano jednego kraju-gospodarza. Mecze miały odbywać się wyjątkowo na najbardziej imponujących stadionach dwunastu miast Starego Kontynentu.

Sekrety budowli

I choć kibice zasiądą na ich trybunach dopiero za rok, dla widzów National Geographic bramy stadionów Euro 2020 staną otworem już w maju. Wszystko za sprawą rozpoczynającej się 14 maja serii dokumentalnej „Megastadiony”, ukazującej perły architektury sportowej od kulis. Trasa zwiedzania prowadzić będzie od szatni, przez murawę, trybunę, aż po dostępne wyłącznie dla głów państwa i gości specjalnych strefy VIP. Przekonamy się, że obiekty, które gromadzą nawet 90 000 osób, to przede wszystkim prawdziwe cuda techniki.

O skali wyzwań konstrukcyjnych, jakim musieli stawić czoła projektanci i budowniczowie, świadczyć może Bakı Olimpiya Stadion, na którym kibice siedzą w powietrzu! Cała trybuna jest tam bowiem zawieszona nad ziemią po to, by podczas wydarzeń innych niż piłkarskie, móc schować pod nią murawę… w całości.

Megastadiony Bilbao Estadio San Mamés

Kiedy i gdzie oglądać serię “Megastadiony”?

„Megastadiony” będą emitowane co czwartek, od 14 maja o godz. 21:00 na National Geographic:

  • Odc. 1 – 14.05.2020 – Londyn / Monachium  
  • Odc. 2 – 21.05.2020 – Amstedam / Kopenhaga
  • Odc. 3 – 28.05.2020 – Bilbao / Rzym
  • Odc. 4 – 4.06.2020- Sankt Petersburg / Baku
  • Odc. 5 – 11.06.2020 – Budapeszt / Bukareszt
  • Odc. 6 – 18.06.2020 – Dublin / Glasgow

5 ciekawostek o megastadionach

1. Podświetlona Allianz Arena jest widoczna ze szczytów austriackich gór! 

Pokryta z zewnątrz charakterystycznymi, dmuchanymi poduszkami arena podświetlana jest różnymi kolorami – czerwony zarezerwowany jest jednak wyłącznie na mecze Bayernu, podczas gdy biały oznacza rozgrywki z udziałem reprezentacji Niemiec. Gdy stadion jest podświetlony, przy dobrej pogodzie widać go nawet ze szczytów austriackich gór, z odległości 75 km.

2. Stadion Olimpijski w Baku powstał… na jeziorze. 

Specjalnie na potrzeby wzniesienia tej imponującej budowli, na jeziorze Böyük Şor stworzono sztuczną wyspę. I to wcale nie małą – jej teren to aż 650 tys. m²! Co ciekawe, poza 70 tys. kibiców zgromadzonych na trybunach, kibice mogą oglądać mecze również z zewnątrz, ponieważ fasada stadionu pokryta jest specjalną membraną i potrafi zamienić się w olbrzymi telebim.

3. Największy i najgłośniejszy – Hampden Park w Glasgow. 

Aż do 1950 r., kiedy powstała brazylijska Maracana, Hampden Park był największym stadionem świata. Wciąż należy do niego europejski rekord frekwencji. W 1937 r. mecz Szkocja-Anglia na żywo oglądało tu aż 149 tys. kibiców! Wrzawę, którą rozgorzała wówczas na trybunach nazwano nawet „Hampden Roar” czyli „rykiem Hampden”. Natężenie dźwięku okrzyku kibiców po strzeleniu gola przez ich kochaną drużynę było równe temu, jakie generuje silnik odrzutowca!

4. Johan Cruijff Arena  w Amsterdamie napędzana jest zieloną siłą! 

Holendrzy, którzy znani są z działań proekologicznych, szczycą się, że ich stadion narodowy pokryty jest 4200 panelami słonecznymi, które w pełni zasilają obiekt w prąd. Natomiast membrana rozwijanego dachu skonstruowana jest tak, by zbierać deszczówkę i wykorzystywać ją później do zraszania murawy

5. Puskas Arena w Budapeszcie powstał na fundamentach narodowej historii. 

Węgrom zależało, by przy budowanie nowego stadionu zachować jak najwięcej z legendarnego poprzednika, który na stałe wpisał się w historię narodowego sportu. Dlatego pozostały po rozbiórce pawilon przeznaczono na muzeum słynnego piłkarza Ferenca Puskasa. Natomiast resztę okazałego stadionu – czyli ponad 50 tys. m3  skruszonego betonu – użyto do budowy nowej Areny. Stadion z miejscami dla ponad 67 tys. widzów, jest też największy w Europie Środkowej.

Poprzedni artykuł

Kipa i Netflix z pomocą dla przemysłu filmowego w czasie COVID-19

Następny artykuł
Maciej Kurzajewski (fot. TVP)

Maciej Kurzajewski poprowadzi "Moja klasa - Back to School" w TVP 2

Całkowity
1
Dzielić