Polsat Polecamy Telewizja VIDEO

25 lat Polsatu!

25 lat telewizji Polsat

Od ćwierć wieku Telewizja Polsat gości codziennie w domach Polaków! Pierwsza komercyjna stacja telewizyjna rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku. Kultowe filmy i seriale, programy rozrywkowe na światowym poziomie, rzetelne informacje oraz transmisje z wielkich wydarzeń sportowych – tak zdobyliśmy sympatię milionów naszych wiernych widzów, stając się dla nich oknem na świat.

 

5 grudnia 1992 roku – 5 grudnia 2017

Początki Telewizji Polsat to dwie kamery, jedno skromne studio, trochę sprzętu telewizyjnego, ale przede wszystkim grupa zapaleńców, którzy pełni nadziei, wiary, ambicji i zaangażowania postanowili rzucić wyzwanie monopolowi telewizji państwowej i stworzyć całkowicie nową, niezależną, pierwszą w Polsce telewizję komercyjną. Telewizja Polsat to dzisiaj 24 kanały telewizyjne, w tym 17 w jakości HD, nadawane 24 godziny na dobę

Technologiczni pionierzy

  • Polsat jako pierwszy zainwestował w produkcję wysokiej rozdzielczości HD, a dziś ogromna większość kanałów nadaje właśnie w tej jakości z dźwiękiem przestrzennym;
  • Pierwszy posiadał tzw. wirtualne studio, które w Polsacie pojawiło się już w 1996 roku;
  • Stacja posiada 4 wozy transmisyjne HD, dwukamerowy wóz do realizacji powtórek SuperSlowMotion, pięciokamerowy SD, zestaw przenośnej reżyserki dla potrzeb publicystyki dysponujący 6 kamerami, 13 wozów satelitarnych DSNG oraz 25 jednostek nadawania mobilnego. Śmigłowiec ze stabilizowaną żyroskopowo kamerą telewizyjną, który może przekazywać obraz na żywo z miejsc oddalonych nawet o 100 km od siedziby stacji.
  • 4 studia na Ostrobramskiej znajdują się 4 hale zdjęciowe w centrum produkcyjnym Łubinowa o powierzchni 1600, 1200, 700 i 500 m2. W największej z nich z łatwością zmieściłby się Airbus A320. Polsat to również najnowocześniejsze systemy montażowe oraz biblioteka cyfrowa, która od 2013 roku digitalizuje i poprawia jakość istniejących w Polsacie archiwaliów z 25 lat działalności stacji.

 

Trochę historii

Telewizja Polsat rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku, dokładnie o godzinie 16.30. To przełomowa data w historii polskiej telewizji. Oto bowiem, na zdominowanym przez telewizję publiczną rynku, pojawiła się pierwsza prywatna i niezależna stacja, przecierając szlak kolejnym nowym polskim mediom. Ze względu na ówczesne uregulowania prawne sygnał nadawany był z Holandii z Hilversum za pośrednictwem satelity Eutelsat II. Taśmy z programem docierały tam drogą lotniczą. Niespełna 9 miesięcy później, w sierpniu 1993 r. na antenie Polsatu pojawiły się „Informacje” – pierwszy w dziejach polskiej telewizji niezależny serwis informacyjny, które w 2004 roku zmieniły się w „Wydarzenia”. W październiku 1993 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Telewizji POLSAT koncesję na emisję satelitarną, a w marcu 1994 roku koncesję naziemną.

Już w 1993 roku na antenie Telewizji POLSAT zadebiutował pierwszy talk-show w telewizji komercyjnej – „Na każdy temat” prowadzony najpierw przez Andrzeja Woyciechowskiego,
a następnie kilka lat przez Mariusza Szczygła. Jednak dopiero w 2000 roku wraz z budową nowej siedziby telewizji przy ulicy Ostrobramskiej 77 spełniła się zapowiedź, którą przez lata słyszeliśmy w tym programie: „Na dachu wieżowca Polsatu wylądował helikopter”.

W 1996 roku wystartował Paszport Polsat – pierwsza w Polsce i jedyna jak dotąd akcja promocyjna w historii telewizji zorganizowana na taką skalę. Paszporty trafiły do 13 mln gospodarstw domowych i umożliwiły wygranie wielu cennych nagród. Ten sam rok to również pierwszy program „DISCO POLO LIVE”. Muzyka disco polo była zjawiskiem masowym, ale nieobecnym w mediach. Polsat podjął to wyzwanie jako pierwszy. W marcu 1997 roku rozpoczął nadawanie najlepszych filmowych produkcji w poniedziałkowym paśmie MegaHIT, a widzowie poznali Zygmunta Chajzera, bramki i kota Zonka – czyli teleturniej „Idź na całość”. W tym samym roku OBOP wykazał po raz pierwszy większy miesięczny udział Polsatu w grupie 16-49 niż TVP1!

Jesienią 1998 roku na antenie zadebiutowały kultowe polskie produkcje komediowe „13 posterunek” i „Miodowe lata”, a w październiku 12,5 milionów Polaków wstrzymało oddech oglądając pierwszą zawodową walkę bokserską w Polsacie z udziałem Andrzeja Gołoty i Tima Whiterspoona. W tym samym roku Polsat kupił m.in. za pół miliona dolarów prawa do emisji światowego hitu filmowego – „Titanica”.

Wiosną 1999 roku na antenie zadebiutował najdłużej emitowany sitcom w Polsce – „Świat według Kiepskich”, a rok później, najpopularniejszy dziś kanał sportowy – Polsat Sport, który od 2007 roku nieprzerwanie jest najchętniej oglądaną stacją sportową w Polsce w grupie 16-49 (daneNielsen Audience Measurement).

Rok 2002 przyniósł „Bar” i „Idola”, którego kolejne edycje wykreowały kilka gwiazd naszej sceny muzycznej. W czerwcu Polsat jako pierwsza w historii polskiej telewizji stacja komercyjna pokazał wszystkie mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej z Korei i Japonii.

Od 2003 roku – pierwszej edycji Sopot TOPtrendy Festiwal, na festiwalowej scenie co roku Polsat prezentuje debiutantów i uznane polskie muzyczne gwiazdy (od 2015 roku na Polsat SuperHit Festiwal). W 2006 roku Polsat emitował piłkarskie Mistrzostwa Świata, Wiosną 2007 roku wystartował muzyczny show „jak Oni śpiewają”, w którym przez 6 edycji zobaczyliśmy m.in. takie gwiazdy Grażyna Szapołowska czy Jerzy Zelnik.

Rok 2008 był  przełomowy. Jako pierwsza stacja komercyjna Polsat zaprezentował wszystkie mecze piłkarskiego EURO z Austrii i Szwajcarii. Zadebiutował Polsat News, pierwszy kanał informacyjny w grupie Polsat, który podobnie jak program informacyjny Polsatu „Wydarzenia”, od lat w kolejnych badaniach CBOS-u jest wskazywany jako najbardziej obiektywny, godny zaufania i apolityczny (raporty od 2012 do 2017 roku). Również w 2008 roku Polsat Sport jako pierwszy kanał grupy rozpoczął nadawanie w jakości HD.

Wiosną i jesienią 2010 roku na naszej zadebiutowały dwa seriale obyczajowe: „Hotel 52”, który był realizowany przez 7 sezonów i „Szpilki na Giewoncie”, które widzowie oglądali przez 4 sezony. Grudzień 2010 roku stał pod znakiem „Kevina samego w domu”. Fani filmu, poruszeni informacją, że Polsat po raz pierwszy od 10 lat nie pokaże produkcji  w Święta Bożego Narodzenia, zasypali stację listami. Świeckiej tradycji stało się zadość – kultowy „Kevin” w Polsacie został pokazany w I Dzień Świąt, a film obejrzało ponad 4 miliony widzów.

W marcu 2011 roku pojawił się muzyczny talent show „Tylko muzyka. Must be the music”, który przez ponad 5 lat emisji i 11 edycji zapoczątkował karierę wielu początkujących wykonawców m.in. zespołów Enej i Lemon. Od września 2012 śledzimy perypetie serialowych „Przyjaciółek”. W 2013  rozpoczęło się u nas wielkie gotowanie w programach „Top Chef”, a następnie „Hell’s Kitchen – Piekielna Kuchnia”.

Rok 2014 na antenie Polsatu to wielkie wydarzenia sportowe i… jedno taneczne.  W marcu na antenie zadebiutował wyczekiwany przez widzów „Taniec z Gwiazdami” – program legenda i światowy hit, który właśnie w Polsacie świętował w tym roku swoją 20. edycję w Polsce. Zadebiutował show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, który bawi miliony widzów do dziś.

Rok 2017 przyniósł m.in. serial „W rytmie serca”, który skradł serca widzom Polsatu. Jesienią pokazano również nowy show „#Supermodelka Plus Size”.

 

Wyjątkowy, multimedialny koncert jubileuszowy – 11 grudnia 2017  godz. 20.00

Swoje 25-lecie Telewizja POLSAT świętować będzie 11 grudnia o godzinie 20.00. W Teatrze Wielkim w Warszawie, odbędzie niepowtarzalny, multimedialny spektakl. Czeka nas dużo znakomitej muzyki w wykonaniu cenionych artystów oraz  materiały wspomnieniowe od których nie jednemu z widzów zakręci się łza. Ważnym elementem transmisji będą wyjątkowe efekty specjalne, jakich w żadnej polskiej telewizji nie widział dotąd nikt.  Udział na gali potwierdziła plejada gwiazd: Maryla Rodowicz, Agnieszka Chylińska, Sylwia Grzeszczak, Grzegorz Markowski i Perfect, Ewa Farna, Anna Wyszkoni, Natalia Szroeder, Igor Herbut i LemON, Piotr i Wojciech Cugowscy, Paweł Kukiz i Jan Borysewicz, Bednarek, grupę Enej oraz „czterech tenorów”, których występ będzie dla widzów prawdziwą niespodzianką. O oprawę muzyczną wieczoru zadba Orkiestra Tomka Szymusia.

25 lat telewizji Polsat
25 lat telewizji Polsat

Powiązane artykuły

Kossakowski z nowym programem

Dawid Propolis

Pudzian i “Rinke za kratami” (VIDEO)

Dawid Propolis

Kossakowski. Być jak.. Michel Moran [Wideo]

Dawid Propolis