25 lat telewizji Polsat
25 lat telewizji Polsat
tvdzis.pl » 25 lat Polsatu!
Polsat Polecamy Telewizja VIDEO

25 lat Polsatu!

Od ćwierć wieku Telewizja Polsat gości codziennie w domach Polaków! Pierwsza komercyjna stacja telewizyjna rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku. Kultowe filmy i seriale, programy rozrywkowe na światowym poziomie, rzetelne informacje oraz transmisje z wielkich wydarzeń sportowych – tak zdobyliśmy sympatię milionów naszych wiernych widzów, stając się dla nich oknem na świat.

 

5 grudnia 1992 roku – 5 grudnia 2017

Początki Telewizji Polsat to dwie kamery, jedno skromne studio, trochę sprzętu telewizyjnego, ale przede wszystkim grupa zapaleńców, którzy pełni nadziei, wiary, ambicji i zaangażowania postanowili rzucić wyzwanie monopolowi telewizji państwowej i stworzyć całkowicie nową, niezależną, pierwszą w Polsce telewizję komercyjną. Telewizja Polsat to dzisiaj 24 kanały telewizyjne, w tym 17 w jakości HD, nadawane 24 godziny na dobę

Technologiczni pionierzy

  • Polsat jako pierwszy zainwestował w produkcję wysokiej rozdzielczości HD, a dziś ogromna większość kanałów nadaje właśnie w tej jakości z dźwiękiem przestrzennym;
  • Pierwszy posiadał tzw. wirtualne studio, które w Polsacie pojawiło się już w 1996 roku;
  • Stacja posiada 4 wozy transmisyjne HD, dwukamerowy wóz do realizacji powtórek SuperSlowMotion, pięciokamerowy SD, zestaw przenośnej reżyserki dla potrzeb publicystyki dysponujący 6 kamerami, 13 wozów satelitarnych DSNG oraz 25 jednostek nadawania mobilnego. Śmigłowiec ze stabilizowaną żyroskopowo kamerą telewizyjną, który może przekazywać obraz na żywo z miejsc oddalonych nawet o 100 km od siedziby stacji.
  • 4 studia na Ostrobramskiej znajdują się 4 hale zdjęciowe w centrum produkcyjnym Łubinowa o powierzchni 1600, 1200, 700 i 500 m2. W największej z nich z łatwością zmieściłby się Airbus A320. Polsat to również najnowocześniejsze systemy montażowe oraz biblioteka cyfrowa, która od 2013 roku digitalizuje i poprawia jakość istniejących w Polsacie archiwaliów z 25 lat działalności stacji.

 

Trochę historii

Telewizja Polsat rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku, dokładnie o godzinie 16.30. To przełomowa data w historii polskiej telewizji. Oto bowiem, na zdominowanym przez telewizję publiczną rynku, pojawiła się pierwsza prywatna i niezależna stacja, przecierając szlak kolejnym nowym polskim mediom. Ze względu na ówczesne uregulowania prawne sygnał nadawany był z Holandii z Hilversum za pośrednictwem satelity Eutelsat II. Taśmy z programem docierały tam drogą lotniczą. Niespełna 9 miesięcy później, w sierpniu 1993 r. na antenie Polsatu pojawiły się „Informacje” – pierwszy w dziejach polskiej telewizji niezależny serwis informacyjny, które w 2004 roku zmieniły się w „Wydarzenia”. W październiku 1993 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Telewizji POLSAT koncesję na emisję satelitarną, a w marcu 1994 roku koncesję naziemną.

Już w 1993 roku na antenie Telewizji POLSAT zadebiutował pierwszy talk-show w telewizji komercyjnej – „Na każdy temat” prowadzony najpierw przez Andrzeja Woyciechowskiego,
a następnie kilka lat przez Mariusza Szczygła. Jednak dopiero w 2000 roku wraz z budową nowej siedziby telewizji przy ulicy Ostrobramskiej 77 spełniła się zapowiedź, którą przez lata słyszeliśmy w tym programie: „Na dachu wieżowca Polsatu wylądował helikopter”.

W 1996 roku wystartował Paszport Polsat – pierwsza w Polsce i jedyna jak dotąd akcja promocyjna w historii telewizji zorganizowana na taką skalę. Paszporty trafiły do 13 mln gospodarstw domowych i umożliwiły wygranie wielu cennych nagród. Ten sam rok to również pierwszy program „DISCO POLO LIVE”. Muzyka disco polo była zjawiskiem masowym, ale nieobecnym w mediach. Polsat podjął to wyzwanie jako pierwszy. W marcu 1997 roku rozpoczął nadawanie najlepszych filmowych produkcji w poniedziałkowym paśmie MegaHIT, a widzowie poznali Zygmunta Chajzera, bramki i kota Zonka – czyli teleturniej „Idź na całość”. W tym samym roku OBOP wykazał po raz pierwszy większy miesięczny udział Polsatu w grupie 16-49 niż TVP1!

Jesienią 1998 roku na antenie zadebiutowały kultowe polskie produkcje komediowe „13 posterunek” i „Miodowe lata”, a w październiku 12,5 milionów Polaków wstrzymało oddech oglądając pierwszą zawodową walkę bokserską w Polsacie z udziałem Andrzeja Gołoty i Tima Whiterspoona. W tym samym roku Polsat kupił m.in. za pół miliona dolarów prawa do emisji światowego hitu filmowego – „Titanica”.

Wiosną 1999 roku na antenie zadebiutował najdłużej emitowany sitcom w Polsce – „Świat według Kiepskich”, a rok później, najpopularniejszy dziś kanał sportowy – Polsat Sport, który od 2007 roku nieprzerwanie jest najchętniej oglądaną stacją sportową w Polsce w grupie 16-49 (dane Nielsen Audience Measurement).

Rok 2002 przyniósł „Bar” i „Idola”, którego kolejne edycje wykreowały kilka gwiazd naszej sceny muzycznej. W czerwcu Polsat jako pierwsza w historii polskiej telewizji stacja komercyjna pokazał wszystkie mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej z Korei i Japonii.

Od 2003 roku – pierwszej edycji Sopot TOPtrendy Festiwal, na festiwalowej scenie co roku Polsat prezentuje debiutantów i uznane polskie muzyczne gwiazdy (od 2015 roku na Polsat SuperHit Festiwal). W 2006 roku Polsat emitował piłkarskie Mistrzostwa Świata, Wiosną 2007 roku wystartował muzyczny show „jak Oni śpiewają”, w którym przez 6 edycji zobaczyliśmy m.in. takie gwiazdy Grażyna Szapołowska czy Jerzy Zelnik.

Rok 2008 był  przełomowy. Jako pierwsza stacja komercyjna Polsat zaprezentował wszystkie mecze piłkarskiego EURO z Austrii i Szwajcarii. Zadebiutował Polsat News, pierwszy kanał informacyjny w grupie Polsat, który podobnie jak program informacyjny Polsatu „Wydarzenia”, od lat w kolejnych badaniach CBOS-u jest wskazywany jako najbardziej obiektywny, godny zaufania i apolityczny (raporty od 2012 do 2017 roku). Również w 2008 roku Polsat Sport jako pierwszy kanał grupy rozpoczął nadawanie w jakości HD.

Wiosną i jesienią 2010 roku na naszej zadebiutowały dwa seriale obyczajowe: „Hotel 52”, który był realizowany przez 7 sezonów i „Szpilki na Giewoncie”, które widzowie oglądali przez 4 sezony. Grudzień 2010 roku stał pod znakiem „Kevina samego w domu”. Fani filmu, poruszeni informacją, że Polsat po raz pierwszy od 10 lat nie pokaże produkcji  w Święta Bożego Narodzenia, zasypali stację listami. Świeckiej tradycji stało się zadość – kultowy „Kevin” w Polsacie został pokazany w I Dzień Świąt, a film obejrzało ponad 4 miliony widzów.

W marcu 2011 roku pojawił się muzyczny talent show „Tylko muzyka. Must be the music”, który przez ponad 5 lat emisji i 11 edycji zapoczątkował karierę wielu początkujących wykonawców m.in. zespołów Enej i Lemon. Od września 2012 śledzimy perypetie serialowych „Przyjaciółek”. W 2013  rozpoczęło się u nas wielkie gotowanie w programach „Top Chef”, a następnie „Hell’s Kitchen – Piekielna Kuchnia”.

Rok 2014 na antenie Polsatu to wielkie wydarzenia sportowe i… jedno taneczne.  W marcu na antenie zadebiutował wyczekiwany przez widzów „Taniec z Gwiazdami” – program legenda i światowy hit, który właśnie w Polsacie świętował w tym roku swoją 20. edycję w Polsce. Zadebiutował show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, który bawi miliony widzów do dziś.

Rok 2017 przyniósł m.in. serial „W rytmie serca”, który skradł serca widzom Polsatu. Jesienią pokazano również nowy show „#Supermodelka Plus Size”.

 

Wyjątkowy, multimedialny koncert jubileuszowy – 11 grudnia 2017  godz. 20.00

Swoje 25-lecie Telewizja POLSAT świętować będzie 11 grudnia o godzinie 20.00. W Teatrze Wielkim w Warszawie, odbędzie niepowtarzalny, multimedialny spektakl. Czeka nas dużo znakomitej muzyki w wykonaniu cenionych artystów oraz  materiały wspomnieniowe od których nie jednemu z widzów zakręci się łza. Ważnym elementem transmisji będą wyjątkowe efekty specjalne, jakich w żadnej polskiej telewizji nie widział dotąd nikt.  Udział na gali potwierdziła plejada gwiazd: Maryla Rodowicz, Agnieszka Chylińska, Sylwia Grzeszczak, Grzegorz Markowski i Perfect, Ewa Farna, Anna Wyszkoni, Natalia Szroeder, Igor Herbut i LemON, Piotr i Wojciech Cugowscy, Paweł Kukiz i Jan Borysewicz, Bednarek, grupę Enej oraz „czterech tenorów”, których występ będzie dla widzów prawdziwą niespodzianką. O oprawę muzyczną wieczoru zadba Orkiestra Tomka Szymusia.

25 lat telewizji Polsat
25 lat telewizji Polsat

Powiązane artykuły

Zobaczcie, jak się bawi setka jurorów na planie „Śpiewajmy Razem. All Together Now”!

Dawid Propolis

Zobacz scenę Sylwestrowej Mocy Przebojów 2017 w pełnym oświetleniu!

Magdalena Pełek

Zobacz najnowszy zwiastun „Wyspy przetrwania”

Dawid Propolis
%d bloggers like this: