Seriale TVP 1

Dwie nowe produkcje tureckie w TVP1

Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem

Jedynka zaprasza na dwa premierowe seriale tureckie: „Grzech Fatmagül” od 20 kwietnia (godz. 14:00) oraz „Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem” od 25 bm. (godz. 15:50).

„Grzech Fatmagul” to adaptacja powieści Vedata Turkali. Młoda i piękna Fatmagül mieszka z bratem i bratową w Cesme, nadmorskiej miejscowości w zachodniej Turcji. Wkrótce ma się odbyć jej ślub z Mustafą, miejscowym rybakiem, którego kocha od dziecka. Dziewczyna z radością oczekuje dnia, w którym zamieszka z ukochanym mężczyzną we własnym domu, z dala od bratowej. Niestety, tragiczne wydarzenie pokrzyżuje te plany i odmieni na zawsze jej życie. Pewnego dnia Fatmagül zostaje brutalnie zgwałcona przez czterech młodych mężczyzn odurzonych alkoholem i narkotykami. W oczach miejscowej społeczności staje się pohańbiona. Zrozpaczony i wściekły Mustafa odtrąca ją i żyje wyłącznie pragnieniem zemsty. Trzej gwałciciele pochodzą z bogatych i wpływowych rodzin, które zrobią wszystko, by sprawę zatuszować. Czwarty, prosty miejscowy chłopak, zostaje wyznaczony do roli kozła ofiarnego… Serial emitowany z ogromnym sukcesem w pięćdziesięciu krajach (160 x 45′).

Obsada: Akyurek Engin, Celik Forat, Saat Beren, Dermancioglu Esra, Gulsoy Bugra, Tasaner Kaan, Ozturk Engin

 

„Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem” to kolejna superprodukcja twórców „Wspaniałego stulecia”, które cieszyło się wśród polskich widzów dużym zainteresowaniem – od początku br. serial oglądało średnio ponad 2,3 mln widzów (udziały 25%). Premierowy odcinek telewizja turecka wyemitowała 12 listopada 2015 roku. Serial opowiada o życiu kobiety, która w historii Imperium Osmańskiego odegrała nie mniejszą rolę, niż znana ze „Wspaniałego Stulecia” sułtanka Hurrem (Roksolana). Mowa o Mahpeyker Kosem Valide Sultan Aliyyetü’ – San Hazretleri – znanej również jako Mahpeyker Sultan lub Kösem (1589 – 1651). Piękna Greczynka imieniem Anastazja, sprzedana w wieku 15 lat do haremu sułtana Ahmeda I, w krótkim czasie została ulubioną nałożnicą, a potem żoną władcy i wywierała ogromny wpływ na politykę państwa osmańskiego. Dwa razy została regentką, najpierw swojego syna, a później wnuka. Była bardzo wybitną postacią podczas tzw. Sułtanatu kobiet (72 x 45′).

Obsada: Saat Beren, Tsilimpiou Anastasia, Avar Hülya, Ko Ekin, Özen Tülin

Powiązane artykuły

„Outcast: Opętanie” na FOX

Dawid Propolis

Grey’s Anatomy: Chirurdzy – 14. sezon w FOX

Magdalena Pełek

Carrie Mathison powraca, czyli długi weekend z szóstym sezonem Homeland

Dawid Propolis