-5.5 C
Warsaw
24 stycznia 2019
Insha Allah. Krew Męczenników
Insha Allah. Krew Męczenników
TVP 1 Filmy w TV

„Insha Allah. Krew Męczenników” w TVP1

TVP1 zaprasza na film dokumentalny „Insha Allah. Krew Męczenników”, pierwszy polski film o Państwie Islamskim (ISIS). Autorzy: Witold Gadowski, Maciej Grabysa oraz Michał Król przeniknęli wiele tajemnic islamskiego kalifatu. Byli w Iraku, Turcji i Syrii. Ich dokument pokazuje cierpienie bliskowschodnich chrześcijan, Kurdów i Jazydów oraz koszmar życia na terenach opanowanych przez ISIS.

Dokument „Insha Allah. Krew Męczenników” pokazuje Państwo Islamskie z punktu widzenia wszystkich grup prześladowanych przez dżihadystów. Autorzy rozmawiają z najważniejszymi świadkami działań kalifatu: z generałami, ministrami, wojownikami ISIS i kurdyjskimi Peshmergami. W czasie zdjęć do filmu twórcy trzykrotnie uniknęli zamachów bombowych – jako jedyni polscy dziennikarze, obecni na froncie walki z ISIS, dotarli do świadków, którzy nigdy wcześniej nie opowiadali o swoich przeżyciach. Dziennikarzom udało się zebrać świadectwa chrześcijan z Mosulu i Doliny Niniwy, Jazydów z okolic Sinjar, Asyryjczyków z terenów północnej Syrii, oddziałów Peshmergów, jedynej lądowej formacji zbrojnej stawiającej opór Państwu Islamskiemu. Udało się porozmawiać również z członkami Państwa Islamskiego schwytanymi przez iracką policję.

Od Autorów:
Ten film był dla nas wielkimi rekolekcjami – wśród ludzi poniżonych, skrzywdzonych, wśród żywych trupów. Czasem, w czasie wywiadów, czuliśmy jak po policzkach spływają nam słone krople. Każdy z nas zjeździł już różne wojny: od Bałkanów, przez Liban, Pakistan, Tybet i Birmę, aż do tej najnowszej z największą w dziejach organizacją terrorystyczną – „Państwem Islamskim” (ISIS, ISIL, DAESH).

Michał spędził kilka lat na misjach w Afryce, Maciek podróżował po Libanie, Tybecie, Pakistanie. Witek był na bałkańskich wojnach… jednak realizacja tego filmu postawiła przed nami największe wyzwania. Przez wiele dni przemierzaliśmy Irak, południową Turcję i Syrię, aby poznać prawdę o Państwie Islamskim ISIS.

Rozmawialiśmy z generałami, członkami syryjskiego rządu na wygnaniu, wojownikami kurdyjskimi, chrześcijańskimi, islamskimi, rozmawialiśmy z ludźmi, którzy dziś już nie żyją…. Jedliśmy ryż z ludźmi wygnanymi, piliśmy herbatę i palili skręty na najgorętszych odcinkach frontu walki z islamskimi terrorystami, kilkaset metrów od kalifackich posterunków ISIS. Wszędzie towarzyszyła nam kamera i kurdyjscy, chrześcijańscy oraz asyryjscy przyjaciele.

Po wielu tygodniach włóczęgi przez Bliski Wschód powstał film „Insha Allah. Krew Męczenników”. Kiedy kręciliśmy nasze zdjęcia na Bliskim Wschodzie niewiele osób w Polsce zadawało sobie pytanie o to czym jest samozwańczy islamski kalifat – Państwo Islamskie Abu Bakra al-Baghdadiego. Wtedy byliśmy traktowani jak nieszkodliwi pasjonaci, którzy grzebią w sprawach odległej planety.

Kiedy na wiosnę 2015 roku mówiliśmy, że sprawy Syrii i Iraku wpłyną także na wydarzenia w Polsce, większość naszych rozmówców uśmiechała się z pobłażaniem i pukała w czoło. Dziś rzeka uchodźców wlewa się do Europy, dziś ludzie z „tamtej planety” mogą zamieszkać obok nas. Teraz Bliski Wschód jest na wyciagnięcie ręki, a konsekwencje wydarzeń w dorzeczu Tygrysu i Eufratu mogą przynieść wielkie zmiany także w życiu Polaków. Nieśmiało twierdzimy, że mówiliśmy o tym od dawna.
Nie dzielimy rozlanej na Bliskim Wschodzie krwi, dla nas ma ona zawsze ten sam kolor – kolor ludzkiego cierpienia.
Witold Gadowski, Maciej Grabysa, Michał Król

Producentami filmu „Insha Allah. Krew Męczenników” są: CitizenGo oraz Salezjański Wolontariat Misyjny MŁODZI ŚWIATU.

Premiera w TVP1: 13 kwietnia, godz. 22.15.

Powiązane artykuły

Żużlowy weekend w NC+: Walka o finał PGE Ekstraligi oraz Grand Prix Niemiec

Dawid Propolis

Zuzanna Falzmann korespondentką TVP w Waszyngtonie

Dawid Propolis

Zosia Zborowska twarzą Polsat Cafe

Dawid Propolis