Komisarz Alex Klan TVP 1 Telewizja Jaka to melodia

Jesienna oferta TVP1

Komisja morderstw

Oferta Jedynki na jesień to m.in. – dobre polskie seriale, mocna publicystyka, interesujące filmy dokumentalne i programy rozrywkowo – edukacyjne.

Jesienią Jedynka zaprasza na nowy serial kryminalny o pracy grupy policjantów z Wydziału Spraw Niewyjaśnionych – „Komisja morderstw” w reżyserii Jarka Marszewskiego i Adriana Panka (wtorek, godz. 21:30). Na antenę powrócą także znane i lubiane serie m.in.: „Ranczo” (niedziela, godz. 20:25), „Ojciec Mateusz” (czwartek, godz. 20:30), „Komisarz Alex” (sobota, godz. 20:25) oraz „Klan” (poniedziałek-piątek, godz.18:00). Jesienna propozycja TVP1 to także mocna publicystyka i interesujące filmy dokumentalne. Wśród programów publicystycznych pojawi się „Magazyn śledczy Anity Gargas” (środa, godz. 21:50, od 14 września), reportaże Witolda Gadowskiego „Łowca smoków” (czwartek, godz. 23:30), nie zabraknie też programów: „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego (czwartek, godz. 22:25), „Chodzi o pieniądze” Jacka Łęskiego (wtorek, godz. 22:30), a także „Sprawy dla reportera” Elżbiety Jaworowicz (czwartek, godz. 21:30). Od poniedziałku do piątku (godz. 15:20) Jedynka emitować będzie także program reporterski o tematyce interwencyjnej pt. „Obserwator”.

Filmy dokumentalne oglądać będzie można m.in. w trzech pasmach: w poniedziałki “Historia w Jedynce” (filmy dotyczące historii zarówno Polski, jak i najważniejszych wydarzeń na świecie), w środy „Nasz świat w Jedynce” (produkcje polskie i zagraniczne o tematyce społecznej) oraz w czwartki „Dokument przed północą” (festiwalowe lub mocne filmy dla koneserów).

Pierwszą premierą teatralną nowego sezonu w TVP1 będzie spektakl „Breakout” autorstwa Ewy Pytki w reżyserii Wojciecha Tomczyka (19 września, godz. 20:30). Widzowie Jedynki kibicować będą także kolejnym osobom, które szukają miłości w programie „Rolnik szuka żony” (niedziela, godz. 21:30). Dobrą zabawę, a także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy dostarczą takie programy, jak: teleturniej „Ja to wiem” (poniedziałek, godz. 20:30) oraz widowisko muzyczne „Hit Hit Hurra!” (środa, godz. 20:30). Na jesieni TVP1 planuje emisję kolejnych testów, już w poniedziałek 12 września, o godz. 21:30 – „Wielki test o zdrowiu”, a 17 października „Wielki test na prawo jazdy”. Tajemnice różnych zjawisk rozwiązywać będzie Radek Brzózka w „Jak to działa?” (niedziela, godz. 10:30). Muzyczną wiedzę sprawdzać będzie Robert Janowski w teleturnieju „Jaka to melodia?” (poniedziałek-piątek, godz. 17:25, niedziela, godz.18:35).

Rolnik szuka żony, Marta Manowska
Rolnik szuka żony, Marta Manowska

Jesienią na antenie Jedynki nie zabraknie także ważnych wydarzeń katolickich i emocji sportowych. Telewizja Polska, jak co roku, będzie towarzyszyć Polakom w świętowaniu Dnia Papieskiego (9 października 2016 roku). Natomiast już od września TVP1 pokazywać będzie relacje z Igrzysk Paraolimpijskich, mecze Polaków w Lidze Mistrzów oraz relacje z zawodów w skokach narciarskich.

  • PUBLICYSTYKA I PROGRAMY ROZRYWKOWE

„Obserwator”
poniedziałek – czwartek, godz. 15:20, od 30 sierpnia
Codzienny program reporterski o tematyce interwencyjnej. Autorzy programu naświetlają kontrowersyjne historie i ludzkie dramaty. Tematem będą patologie urzędnicze, sądownicze, komornicze, błędy lekarskie, stosunki sąsiedzkie, niesprawiedliwość ludzka, etc.

Celem programu jest pokazanie trudnej, mozolnej i często nieskutecznej walki jednostki z bezdusznym systemem oraz błędów urzędników, sędziów, prokuratorów czy biegłych, za które konsekwencje ponoszą jedynie poszkodowani. Bohaterami reportaży są ludzie bezradni wobec urzędniczej bierności, zagubieni w gąszczu przepisów prawnych, przeżywający osobiste dramaty – ale i tacy, którym udało się pokonać przeciwności. Pokazując ich losy, opowiadając konkretne historie autorzy zwracają uwagę na szerszy problem, skłaniają do myślenia i działania.

Materiały do programu przygotowywać będzie zespół znakomitych polskich reporterów i wydawców TVP w całej Polsce. Formuła programu pozwoli zaangażować także dziennikarzy z regionalnych ośrodków TVP. Lista tematów wydaje się być nieskończona, a wiele z nich dostarczają sami telewidzowie.

„Łowca smoków”
czwartek, godz. 23:30, pilot – 22 września (emisja serii od połowy listopada)
Witold Gadowski – główny narrator i reporter w jednej osobie, będzie spotykał się twarzą w twarz z ludźmi i zjawiskami, które ze społecznego punktu widzenia uosabiają zło i zagrożenie. Program będzie przybliżał różne kultury, tradycje religijne i duchowe – szukając ich znaczenia z punktu widzenia chrześcijaństwa. Reporterski zapis podróży, przygód i spotkań reportera ze „złymi” będzie największym atutem nowej serii.

Każdy program będzie zmierzał do decydującego spotkania, decydującej rozmowy, która będzie puentowała duchowe i fizyczne doświadczenia wynikające z podróży i poznawania innego świata. Zawsze będzie to rozmowa z najbardziej kontrowersyjnym przedstawicielem kultury, organizacji, religii czy zjawiska, które stara się zgłębić ekipa realizacyjna.

„Zaginieni. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”
piątek, godz. 15:20, od 2 września
Powrót popularnego programu TVP poświęconego poszukiwaniom osób zaginionych w kraju i poza jego granicami oraz pomocy ich rodzinom. W każdym odcinku przedstawione będą dwie historie zaginionych osób, prezentowane ich zdjęcia, rozmowy z rodziną oraz służbami zaangażowanymi w poszukiwania. Ustalane będą też okoliczności zaginięcia. Ekipa telewizyjna bierze czyny udział w akcji poszukiwawczej. Dziennikarz zbiera informacje, rozmawia z ludźmi, dociera do świadków, odkrywa nowe fakty. Oprócz nowych spraw autorzy programu wracają również do zagadkowych, głośnych zaginięć sprzed lat.
Prowadzący: Łukasz Kowalczyk

„Weterynarze z sercem”
niedziela, godz. 10:20, od 11 września
Pomysł na program powstał na fali rosnącej mody na świadome i odpowiedzialne wprowadzanie zwierząt domowych do życia polskich rodzin. Według raportów z 2012 roku, Polska jest na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby posiadanych kotów oraz na drugim miejscu pod względem liczby posiadanych psów. To ogromny rynek potencjalnych widzów, poszukujących przystępnej wiedzy o życiu zwierząt w środowisku ludzkim i możliwościach poprawy losu ich podopiecznych.

W kolejnych odcinkach pokazana będzie opieka medyczna nad pacjentami klinik weterynaryjnych, nad zwierzętami w ogrodach zoologicznych, ośrodkach ratujących dzikie zwierzęta, stadninach koni, hodowlach, ośrodkach rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz służbach wykorzystujących w swej pracy zwierzęta, takich jak policja, siły zbrojne, jednostki ratownicze czy służby celne. Autorzy chcą, by program dając rozrywkę jednocześnie edukował. Uczył empatii, pokazywał, jakie korzyści w rozwoju emocjonalnym i społecznym ludzi, a także w codziennym życiu dają zwierzęta i jak ważne jest dbanie o ich dobro.
„Hit Hit Hurra!”
środa, godz. 20:30, od 7 września
Hit Hit Hurra! – nowatorski muzyczny talent show przyjazny młodym wykonawcom. Autorska produkcja TVP rusza już 7 września. W programie weźmie udział 22 uczestników w wieku 9-16 lat, którzy zaśpiewają największe przeboje muzyczne przy akompaniamencie orkiestry, a także wystąpią w duetach z polskimi i zagranicznymi gwiazdami.

Nowatorska formuła programu wyklucza negatywną rywalizację, zakłada również przyjazne podejście jury do młodych wykonawców. Nie ma w nim negatywnych komentarzy a uczestnicy nie odpadają w żadnym z kolejnych 12 odcinków konkursu.

Lożę jurorską tworzą: Edyta Górniak – diva polskiej sceny muzycznej, Hirek Wrona – uznany dziennikarz i krytyk oraz Bartek Caboń – trener wokalny. Program poprowadzą dziennikarz Artur Orzech oraz Marta Zalewska – dyplomowana skrzypaczka i multiinstrumentalistka. Uczestnikom podczas występów będzie towarzyszyć 26-osobowa orkiestra pod kierownictwem Daniela Nosewicza.

„Z dużym entuzjazmem podchodzę do tego projektu” – mówi Edyta Górniak, jurorka „Hit Hit Hurra!” – „Praca z młodymi wykonawcami zawsze jest zaskoczeniem, przez co staje się inspirująca. Uwielbiam piękno i uwielbiam pozytywne emocje. Program „Hit Hit Hurra!” w swojej intencji, poza radością doświadczania muzyki na żywo, będzie także edukacyjny i motywacyjny. To właśnie zdecydowało, że przyjęłam zaproszenie do roli jurora”.

Prowadzący: Marta Zalewska, Artur Orzech
Jury: Edyta Górniak, Hirek Wrona, Bartek Caboń
Reżyseria: Maciej Piotrowski

„Ja to wiem”
poniedziałek, godz. 20:30, od 5 września
Teleturniej, w którym udział biorą zarówno uczestnicy w studiu, osoby znane i popularne, jak i widzowie, którzy wykorzystywać będą specjalną aplikację na urządzenia mobilne. W trakcie emisji każdego kolejnego odcinka widzowie odpowiadają na te same pytania co trójka uczestników w studiu – liczyć się będzie nie tylko poprawność odpowiedzi, lecz i szybkość. Pytania będą dotyczyły historii Polski. Zarówno tej dawnej, jak i najnowszej. Obok kwestii dotyczących najważniejszych faktów z dziejów naszego kraju, mogą pojawić się też dotyczące obyczajowości, bądź pytania z zakresu historii kultury i sztuki – będą miały one charakter filmowy i będą wzbogacone fragmentami najsłynniejszych polskich filmów, seriali, spektakli Teatru TV.

reżyseria: Jarosław Minkowicz
prowadzący: Mikołaj Cieślak

„Zatrzymaj chwilę”
niedziela, godz.17:30, od połowy września
To jedyny w swoim rodzaju program, który pozwala ludziom powrócić do chwil z młodości – kluczowych dla ich późniejszego życia. W każdym odcinku przedstawione są trzy ludzkie historie. Opowieść zaczyna się od prezentacji fotografii sprzed lat, na której uwiecznieni są bohaterowie odcinka. W następnej części opowiadają oni o kulisach powstania zdjęcia, a realizatorzy w nowej rzeczywistości odtwarzają scenerie z tych zdjęć. To pretekst do opowieści o miłości, przyjaźni, rozstaniach i powrotach. Sponsorem programu Zatrzymaj Chwile jest GSK (GlaxoSmithKline) Consumer Healthcare

Prowadzący: Anna Popek i Katarzyna Kołeczek

„Firmowe ewolucje”
wtorek, godz. 22:45, od 6 września
„Firmowe ewolucje” powracają na antenę Jedynki. Pierwszy telewizyjny show, w którym mali i średni przedsiębiorcy mają szanse zmienić swoje biznesy i zyskać pomoc w ich rozwoju. Nowy sezon to 10 odcinków, 9 zupełnie nowych firm i nagroda specjalna w odcinku finałowym – 100.000 złotych dla przedsiębiorcy, który zdaniem ekspertów, najaktywniej i najbardziej efektywnie wprowadzi zmiany w swojej firmie. W czasie programu widzowie poznają funkcjonowanie firmy „od środka”, ich problemy, potrzeby, ale także ich wartości i strategie rozwoju. Eksperci udzielą praktycznych porad i wskazówek dla ich właścicieli i kadry zarządzającej. „Firmowe ewolucje” to także program o codziennym życiu zawodowym, relacjach między ludźmi i problemach w pracy. Widzowie zobaczą, jakie zadania stają każdego dnia przed przedsiębiorcami.

W tej edycji pod okiem nowego prowadzącego – Arkadiusza Mierzwy (dziennikarz ekonomiczny, doradca i trener biznesu) przedsiębiorców wspierać będzie zupełnie nowy skład ekspertów: Cezary Szymanek (dziennikarz biznesowy, redaktor naczelny „Bloomberg Businessweek Polska” i magazynu „Sukces”), Katarzyna Twarowska (doradca i trener biznesu, Prezes ProfiLab) i Wojciech Dęmbiński (dyrektor programu Santander Advance w Grupie Banku Zachodniego WBK, realizujący strategię Banku dla segmentu małych i średnich przedsiębiorstw).

„Zakochaj się w Polsce”
niedziela, godz. 11:00, od 12 września
Program, który będzie pokazywał to co najcenniejsze i najpiękniejsze w naszym kraju – zabytki, naturę, niezwykłe miejsca i nietuzinkowych ludzi.
Prowadzący Tomasz Bednarek, w każdym odcinku wybierze się w inny zakątek Polski. Jego funkcja nie sprowadza się tylko do zwykłego zapowiadania – jest on postacią wszędobylską i ogromnie ciekawską. Wchodzi wszędzie i ogląda miejsca, o których niewiele osób słyszało. Tomek w każdym miejscu zdobywa też nowe umiejętności – uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze z sarmatami. Opowieść prowadzącego urozmaicą anegdoty, legendy i ciekawostki.

Program jest realizowany nowocześnie, dynamicznie – najbardziej spektakularne są zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

„Po pierwsze – zdrowie!”
poniedziałek, godz.8:30, od połowy września
W magazynie medycznym TVP1 przedstawiona zostanie „cała droga pacjenta” – od pierwszego wywiadu lekarskiego, poprzez nowoczesną diagnostykę, po leczenie różnych chorób. Lekarze praktycy, autorytety medyczne omówią na konkretnych przypadkach procedury medyczne, powiedzą o profilaktyce ale także o objawach różnych chorób. Chcemy chronić naszych telewidzów przed wieloma groźnymi chorobami i zachęcać do badań aby uchronić się przed skutkami chorób. Magazyn będzie gościł w wielu klinikach w całej Polsce.

Prowadząca: Anna Popek

„Astronarium”
piątek, godz. 8:30, od 23 września
Cykl programów telewizyjnych „Astronarium” przedstawia najnowsze badania Kosmosu. Opowiada o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je zgłębiają. Każdy odcinek jest poświęcony wybranemu tematowi przewodniemu. Nasze kamery odwiedzają różne ośrodki badawcze na terenie całej Polski, a nawet poza granicami naszego kraju.

Prowadzącym program jest Bogumił Radajewski. Natomiast producentami Polskie Towarzystwo Astronomiczne i TVP Bydgoszcz. Produkcję dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, partnerem projektu jest czasopismo popularnonaukowe „Urania”.

 

  • FILMY DOKUMENTALNE

W jesiennej ofercie dokumentalnej Jedynki widzowie znajdą m.in. następujące premierowe propozycje:

„303”
28 sierpnia, godz. 20:20
Film opowiada historię pilotów Dywizjonu 303: Witolda Urbanowicza, Mirosława Ferica i Johna Kenta. Bohaterami filmu są ich dzieci: Witold Urbanowicz junior, Filip Feric i Alexandra Kent, którzy podążając śladami ojców odkrywają nieznane dla widza fakty z kariery i życia osobistego asów Bitwy o Wielką Brytanię. Urodzeni i wychowani poza granicami Polski komunikują się po angielsku, przez co opowiadana historia staje się łatwiej zrozumiała dla międzynarodowej widowni. Akcja filmu rozpoczyna się we wrześniu 2012 r. , kiedy to synowie pilotów odbywają podróż do Dęblina, aby wziąć tam udział w prezentacji samolotów Mig – 29 ozdobionych portretami Witolda Urbanowicza i Mirosława Ferica. Ważną częścią narracji filmu jest kronika Dywizjonu 303 założona przez Mirosława Ferica, a także niepublikowana dotąd korespondencja Witolda Urbanowicza z żoną Jadwigą Korsak oraz dzienniki Johna Kenta. Użyte zostaną także oryginalne nagrania radiowe i unikalne filmowe materiały archiwalne.
Reżyseria: Tomasz Magierski

 

 

  • OFERTA FILMOWA

POLSKIE SERIALE FABULARNE

„Komisja morderstw”
wtorek, godz. 21:30, od 30 sierpnia
Serial opowiada o pracy grupy policjantów z Wydziału Spraw Niewyjaśnionych. Zajmuje się ona rozwiązywaniem niewyjaśnionych zagadek sprzed lat, które dotykają np. losów Żołnierzy Niezłomnych, historii Ziem Odzyskanych czy tajemniczych przypadków z czasów II wojny światowej.

Polska 2016
Reżyseria: Jarek Marszewski, Adrian Panek
Obsada: Małgorzata Buczkowska, Krzysztof Pieczyński, Marcel Sabat, Paweł Małaszyński, Arkadiusz Bazak, Zbigniew Stryj, Roman Garncarczyk, Michalina Olszańska
epizodycznie: Katarzyna Herman, Łukasz Garlicki
Scenariusz: Krzysztof Kopka, Marcin Kurek oraz Waldemar Krzystek, Julia Popkiewicz
Koprodukcja: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Lokacje: Wrocław, Monachium. Retrospekcje: 1938 r.

odc.1
Podczas kopania fundamentów pod hotel, odkryte zostają podziemne magazyny przedwojennej Poczty Głównej w Breslau. Jedna z przechowywanych tu, niedoręczonych przesyłek ma makabryczną zawartość: dwie zmumifikowane główki dziecięce. To sprawa w sam raz dla nowo powstałego Wydziału Spraw Niewyjaśnionych KW Policji we Wrocławiu. Jego pracownicy: szefowa Alicja Grześkowiak, aspirant Dominik Hertz i młodszy inspektor Maciej Stasiński spotykają się w ruinach dawnej Poczty. Alicję i Macieja łączy bolesna tajemnica ze wspólnej przeszłości. Żeby rozwiązać sprawę, będą musieli wznieść się ponad wzajemne urazy oraz wypracować technikę dochodzenia wobec przestępstwa popełnionego przed kilkudziesięciu laty. W paczce z czaszkami jest zakrwawiona chusteczka z inicjałami BH, na wewnętrznej stronie papieru, w który zapakowana była przesyłka, śledczy odnajdują odciski palców. Przedzierając się przez archiwa ustalają, że ofiarami są dzieci Brigide Hoym, córki znanego wrocławskiego lekarza i kardiologa. Zostały one porwane w latach 30 – tych przez asystenta profesora Hoyma, Izaaka Silbermanna, któremu udało się uciec przed wymiarem sprawiedliwości. Z akt tamtej sprawy bije niedbałość i błędy w dochodzeniu: można odnieść wrażenie, że nikomu nie zależało na złapaniu sprawcy. Gdy okazuje się, że Izaak Silbermann nadal żyje, mieszka w Monachium a ponadto został w 1968 roku oskarżony przez władze polskie o porwanie dwójki dzieci z Domu Dziecka, Alicja i Maciej udają się na rozmowę z nim. Alicja jest przekonana, że ma do czynienia z pedofilem i mordercą.

„Ojciec Mateusz”
czwartek, godz. 20:30, od 1 września
Jesienią 2016 r. Artur Żmijewski wystąpi ponownie w podwójnej roli: najsłynniejszego detektywa w sutannie i reżysera pięciu pierwszych odcinków nowego sezonu. 16. seria opowieści o ojcu Mateuszu to zupełnie nowe sprawy kryminalne i dylematy moralne. Mateusz, dzięki swojej intuicji i zwierzeniom parafian, rozwiąże niejedną zagadkę. Serial świętować będzie emisję 200 odcinka. Z tej okazji na plebanii pojawi się legendarny zespół „Papa D.” z liderem Pawłem Stasiakiem, który zostanie porwany tuż przed koncertem. Naczelnik Morus wpadnie na pomysł wydania policyjnego kalendarza w stylu Jamesa Bonda. Sesja do kalendarza odbędzie się z udziałem znanego fotografa, wyrafinowanego stylisty i pięknych modelek. Żony i partnerki sandomierskich policjantów zawiążą Pakt Wkurzonych Kobiet. Emilka zakocha się w starszym koledze, swoim korepetytorze. Nad sandomierskim niebem przeleci kometa, która sprowadzi na miasto wiele plag. Ekipa Możejki rozpracowywać będzie babski gang złodziejek, szantaże, zaginięcia, morderstwa, porwania, fałszywe tożsamości, napad doskonały. Sandomierska policja zostanie zaangażowana do akcji ABW ze świadkiem koronnym w roli głównej. Nie zabraknie także dochodzenia międzynarodowego z udziałem niemieckiej policji. Aspirant Dziubak nadal będzie wpadał na szachy do Mateusza i przy okazji z apetytem zaglądał w garnki Natalii. Jego zawodowe relacje z aspirant Ewą Kobylicką zyskają nową paletę barw, więcej zrozumienia, a nawet zaufania. Natalia po sukcesie w branży kulinarnej nie będzie mogła opędzić się od fanów. Jej autorskie menu znajdzie amatorów poza Sandomierzem. Szczególnie wrażliwe na smaki okaże się podniebienie Dziubaka. Basia Nocul niestety straci pracę. To nie jest jednak kobieta, która łatwo się poddaje. W Sandomierzu pojawi się kuzynka Pluskwy, Maja, która od razu wpadnie w konflikt z prawem. Przez chwilę życie Mateusza i Pluskwy będzie zagrożone, a Natalia wykaże się niebywałą odwagą. Miejscowa szkoła i kuria będą musiały zmierzyć się z aferą pedofilską.

Ojciec Mateusz
Ojciec Mateusz

Poza stałą obsadą w 16. sezonie serialu gościnnie wystąpi plejada znanych aktorów, a wśród nich: Roma Gąsiorowska, Antoni Pawlicki, Katarzyna Warnke, Elżbieta Romanowska, Katarzyna Gniewkowska, Małgorzata Pieczyńska, Leszek Żurek, Magdalena Schejbal, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Łukasz Nowicki, Rafał Olbrychski, Anna Gorajska, Marta Ścisłowicz, Dariusz Wnuk, Ewa Wencel, Grzegorz Wons, Olgierd Łukaszewicz, Edward Linde-Lubaszenko, Dominika Figurska, Halina Bednarz, Piotr Ligienza, Tomasz Schimscheiner, Krystyna Kołodziej-Szyszko, Igor Michalski, Delfina Wilkońska oraz Paweł Stasiak (Papa D).

„Komisarz Alex”
sobota, godz. 20:25, od 3 września
Nowe przygody Michała Orlicza (Antoni Pawlicki) i Ryszarda Puchały (Ireneusz Czop) oraz ich czworonożnego pomocnika pełne będą, jak zwykle, skomplikowanych zagadek kryminalnych, pościgów za niebezpiecznymi przestępcami i zaskakujących zwrotów akcji. Michał i jego podwładni zmierzą się z rozwiązaniem przerażającej zbrodni dokonanej w miejskim parku na parze młodych ludzi w momencie, gdy oddawali się miłosnym igraszkom. Wśród przestępstw, ściganiem których zajmie się tej jesieni zespół kierowany przez Orlicza będą też m.in. kradzież i nielegalny handel mumiami egipskimi i innymi antykami, napady i zbrodnie zlecone przez gangsterów oraz wzbudzające grozę praktyki wyznawców czarnej magii. Alex i jego opiekun kilka razy znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, ale na szczęście uda się im zawsze wyjść cało z opresji.

W nowych odcinkach serialu nie pojawi się Lucyna (Magdalena Walach), która po awansie musiała rozstać się z przyjaciółmi i przenieść do innego miasta. Zwolnione przez nią miejsce zajmie oddelegowana do pracy w Łodzi z Trójmiasta podkomisarz Ewa Krassowska (Agnieszka Więdłocha), była studentka… Leona Bergera (Janusz Chabior). W 8. serii „Komisarza Aleksa” bardzo ważną rolę w pracy i w życiu Orlicza odegra też nowa komisarz Marta Grabska (Beata Fido) – wysokiej klasy specjalistka, psycholog i oficer w jednym. Widzowie poznają też legendarnego szefa Klaudusi i wszystkich łódzkich policjantów, energicznego komendanta Stanisława Mędrzaka (Zbigniew Lesień), który okaże się największym fanem czworonożnego detektywa.

Ci, którzy śledzą życie prywatne bohaterów serialu, też nie będą zawiedzeni. Michał spotka wreszcie dziewczynę, która zawładnie jego sercem i zdobędzie wielką sympatię Aleksa, a Puchała i Klaudusia przestaną drzeć koty o to, kto w ich związku tak naprawdę nosi spodnie.

„Ranczo”
niedziela, godz. 20:25, od 4 września
Dziesiąta, jubileuszowa seria „Rancza” przynosi dużo istotnych zmian w Wilkowyjach. Czerepach, Ola i prezes Kozioł wzniosą się na wyżyny politycznych mistyfikacji i partyjnych przepychanek. Przyświeca im jeden klarowny cel. W opozycji do ich działań, ale nie zachowując biernej postawy, znajduje się biskup, prywatnie brat bliźniak prezesa PPU. Zapowiada się iście kainowa walka dobrego ze złem. Wilkowyje mają nową wójtową. Cała wieś jest ciekawa jak sobie poradzi i czy będzie kontynuować drogę poprzedniczki, czy może wprowadzi swoje rządy? Po raz pierwszy w historii serialu realizowane były sceny zimowe, a emisja planowana jest, co także jest nowością, jesienią.

Dziewiąta seria zakończyła się wyborem nowej wójtowej. Mimo wyrównanych szans obu kandydatów – Krystyny Więcławskiej i Fabiana Dudy, stanowisko objęła Więcławska. Obejmując w spadku po Lucy świetnie funkcjonującą gminę, musi poznać zasady panujące w urzędzie i przede wszystkim określić, jakim typem wójta chce być i na ile wykorzystać w zarządzaniu swój zdecydowany charakter.

„Klan”
poniedziałek – piątek, godz. 18:00, od 29 sierpnia
Paweł Lubicz (Tomasz Stockinger) będzie powoli wracał do zdrowia, Chojniccy (Barbara Bursztynowicz i Andrzej Grabarczyk) staną w obliczu bankructwa, a Daniel (Marek Kossakowski) pojedna się z ukochanym matki… Co jeszcze czeka członków rodu Lubiczów po wakacjach, czyli w 20. sezonie telenoweli?

Wszyscy członkowie klanu Lubiczów staną po wakacjach w obliczu nowych wyzwań, ale też będą musieli walczyć z przeszłością. Wspierana przez Rafalskiego (Jacek Borkowski) Beata (Magdalena Wójcik) poruszy niebo i ziemię, by wyrwana ze szponów sekty Małgosia (Suzanna von Nathusius) wreszcie odnalazła spokój. Z kolei Daniel (Marek Kossakowski) sam uzna, że tylko ciężko pracując w restauracji Moniki (Izabela Trojanowska) i próbując znaleźć wspólny język z Feliksem (Jan Piechociński), może odzyskać zaufanie matki i wrócić do normalnego życia po tym, jak dał się omotać przywódcom „Dzieci słońca”. Agata (Maria Niklińska) i Jacek (Tomasz Bednarek) zmuszeni zostaną do rozstania się z marzeniami o adoptowaniu Damianka, który oddany zostanie pod opiekę ciotki. Zrozpaczeni Boreccy dojdą do wniosku, że – aby w przyszłości nie przeżywać podobnych rozczarowań – powinni jednak postarać się o własne dziecko! O wspólnym potomku coraz częściej będą też myśleć Agnieszka (Paulina Holtz) i Janusz (Michał Lesień-Głowacki), którzy zrozumieją, że nie potrafią żyć bez siebie…

Tymczasem czarne chmury zawisną nad związkiem Czesi (Anna Powierza) i Darka (Dariusz Lewandowski). Kurzawska kategorycznie sprzeciwi się wyjazdowi męża do pracy najpierw w Norwegii, a zaraz potem w Estonii, przypuszczając, że Darek rwie się nie tyle do zarabiania pieniędzy, co do swej nowej szefowej.
W obliczu poważnych problemów staną też Elżbieta (Barbara Bursztynowicz) i Jerzy (Andrzej Grabarczyk). Firma Jurka i Antka (Mirosław Jękot) znajdzie się na skraju bankructwa, a Chojnicki będzie chciał pożyczyć od żony pieniądze zarobione na wynajmie willi na Sadybie filmowcom, by spłacić swoje zobowiązania…

 

 

  • SERIALE ZAGRANICZNE

„Gorzki smak cukru”
piątek, godz. 20:30, od 2 września
Surinam, XVIII wiek. Piękna córka holenderskiego plantatora Sarith Fernandes i jej niezbyt atrakcyjna przyrodnia siostra Elza, walczą o względy świeżo przybyłego z metropolii zarządcy, Rutgera le Chausseura. Myśląc, że Sarith jest zakochana w przystojnym Nathanie, Rutger ku ogólnemu zdumieniu wybiera Elzę. Zraniona Sarith postanawia za wszelką cenę zniszczyć małżeństwo siostry i odbić jej męża. Narratorką tego miłosnego dramatu jest niewolnica Sarith imieniem Mini – mini, która próbuje usprawiedliwić okrutne i samolubne postępowanie swojej pani. Jednocześnie sama przechodzi gruntowną przemianę poszukując wolności i miłości. Ekranizacja powieści surinamskiej pisarki Cynthii McLeod.
4 x 45′ serial kostiumowy
Holandia 2013
Reżyseria: Jean van de Velde.
Obsada: Gaite Jansen, Yootha Wong-Loi-Sing, Yannick van de Velde, Benja Bruijning.

odc. 1 – SARITH I NATHAN
Sarith, zakochana bez pamięci w młodym Nathanie, przyjmuje za dobrą monetę jego zapewnienia, że nie poślubi innej kobiety, z którą swata go rodzina. Czeka ją srogi zawód.

„Downton Abbey”
sobota, godz. 15:40, od 3 września
Kontynuacja serialu kostiumowego, którego akcja rozgrywa się w pierwszej połowie XX wieku. Bohaterami tej wielowątkowej opowieści są mieszkańcy posiadłości Downton Abbey – rodzina hrabiego Granthama i liczne grono służących.

sezon VI
odc.1
Carson i pani Hughes przygotowują się do ślubu. Isobel i Violet toczą ze sobą spór na temat przyszłości miejscowego szpitala. Mary jest szantażowana przez hotelową pokojówkę, która widziała ją z Tonym Gillinghamem w pokoju hotelowym. Nareszcie wyjaśnia się sprawa zabójstwa Greena. Anna i Bates zostają uwolnieni od wszystkich zarzutów.

Wielka Brytania/ 2015
Reżyseria: Minkie Spiro.
Obsada: Hugh Bonneville, Elizabeth McGovern, Michelle Dockery, Laura Carmichael.

„Zagadka Hotelu Grand”
niedziela, godz. 16:00, planowana emisja od 11 września
Kontynuacja wątków z pierwszego sezonu. Luksusowy Grand Hotel należy do potężnej rodziny Alarcon. Pewnego dnia zjawia się w nim Julio Olmedo, który postanawia na własną rękę zbadać okoliczności zaginięcia jego siostry, Cristiny. Pod fałszywym nazwiskiem zatrudnia się jako kelner i prowadzi prywatne śledztwo. W hotelu poznaje piękną Alicię, córkę właścicielki hotelu. Młodzi zakochują się sie w sobie bez pamięci. Jednak Alicia jest już zaręczona z zarządcą hotelu – małżeństwo to zaaranżowała jej matka, głowa rodziny, Teresa. Alicia postanawia pomóc Julio. Razem odkrywają mroczne sekrety rodziny Alarcon
Hiszpania, Niemcy 2014
Reżyseria: Carlos Sedes.
Obsada: Amaia Salamanca,Yon Gonzalez, Adriana Ozores.

„Rozdarte serca”
wtorek, godz. 20:30
Kontynuacja serii. Gulseren mieszka w ubogiej dzielnicy Stambułu. Dilara w pięknej i ogromnej willi nad Bosforem. Obie są w ciąży i wskutek skomplikowanego zbiegu okoliczności obie rodzą w tej samej klinice, w sąsiednich salach. Na świat przychodzą dwie dziewczynki, których nazwiska różnią się tylko jedną literą. Roztargnione pielęgniarki zamieniają dzieci. Piętnaście lat później, również wskutek zbiegu okoliczności, prawda wychodzi na jaw.

Turcja 2014
Reżyseria: Cevdet Mercan.
Obsada: Alina Boz, Turgul Yesilcay, Erkan Petekkaya, Ebru Ozkan.

odc. 24 – 30 sierpnia
Keriman dowiaduje się, że Gülseren zawdzięcza nową pracę Deryi. Ozan jest sceptyczny wobec zmiany zachowania Hazal. Rahmi nalega, żeby Dilara wezwała go na świadka na rozprawę rozwodową. Gülseren przychodzi pod szkołę Hazal i próbuje ją zapewnić o swoich uczuciach. Dziewczyna jest wzruszona, ale nowe życie jest dla niej ważniejsze od uczuć matki. Rahmi zaprasza Keriman na obiad do restauracji. Dilara wyjawia swojej adwokat sprawę zmontowanego nagrania. Dżihan dowiaduje się o tym, zyskując duży atut przeciwko żonie. Czy jednak z niego skorzysta? Dilara i Dżihan spotykają się w sądzie na pierwszej rozprawie.

„Grzech Fatmagul”
poniedziałek – piątek, godz. 14:00, od 29 sierpnia
Młoda i piękna Fatmagül mieszka z bratem i bratową w Cesme, nadmorskiej miejscowości w zachodniej Turcji. Wkrótce ma się odbyć jej ślub z Mustafą, miejscowym rybakiem, którego kocha od dziecka. Dziewczyna z radością oczekuje dnia, w którym zamieszka z ukochanym mężczyzną we własnym domu, z dala od jędzowatej bratowej. Niestety tragiczne wydarzenie pokrzyżuje te plany i odmieni na zawsze jej życie. Pewnego dnia Fatmagül zostaje brutalnie zgwałcona przez czterech młodych mężczyzn odurzonych alkoholem i narkotykami.

odc. 35
Kerim odnajduje Fatmagül nad rzeką, niedaleko domu. Dziewczyna jest przemarznięta i wycieńczona. Mukaddes zdradza, że Asu jest przyjaciółką Mustafy. Rozgoryczona Fatmagül wyrzuca swą posagową skrzynię – ostatnią rzecz, jaka łączyła ją z Mustafą. Kerim niestrudzenie stara się zdobyć serce Fatmagül, tymczasem ona gniewem próbuje zdusić rodzące się w niej uczucie. Vural spotyka się z Asu, jest pewien, że ktoś ją na niego nasłał. Erdoan chce wykorzystać Mustafę przeciwko Kerimowi. Robi wszystko, aby uzależnić go od siebie. Proponuje Mustafie, że zatrudni u siebie jego rodziców i wszyscy razem będą mogli u niego zamieszkać.

Turcja 2011
Reżyseria: Hilal Saral.
Obsada: Engin Akyurek, Forat Celik, Esra Dermancioglu, Bugra Gulsoy.

„Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kosem”
poniedziałek – piątek, godz. 18:35, od 29 sierpnia
Premierowy odcinek telewizja turecka wyemitowała 12 listopada 2015 roku. Serial opowiada o życiu kobiety, która w historii Imperium Osmańskiego odegrała nie mniejszą rolę, niż znana ze „Wspaniałego Stulecia” sułtanka Hurrem (Roksolana). Mowa o Mahpeyker Kosem Valide Sultan Aliyyetü’ – San Hazretleri – znanej również, jako Mahpeyker Sultan lub Kösem (1589 – 1651) Piękna Greczynka imieniem Anastazja, sprzedana w wieku 15 lat do haremu sułtana Ahmeda I, w krótkim czasie została ulubioną nałożnicą, a potem żoną władcy i wywierała ogromny wpływ na politykę państwa osmańskiego. Dwa razy została regentką. Najpierw swojego syna, a później wnuka. Była bardzo wybitną postacią podczas tzw. Sułtanatu kobiet.

Turcja 2015
Reżyseria: Zeynep Günay Tan.
Obsada: Anastasia Tsilimpiou, Beren Saat, Hülya Avar.

odc. 62
Sułtanka Halime prosi sułtana Ahmeda o zgodę na wydanie Dilruby za wielkiego wezyra. Zaatakowany przez nagły ból żołądka sułtan przerywa rozmowę. Zazdrosny Mehmed każe odesłać z pałacu piękną Angelę, która nosi teraz imię Melek Sima. W ostatniej chwili dziewczyna ucieka do komnaty Osmana.

  • HIT NA SOBOTĘ

sobota, godz. 21:30
premiery

„Służby specjalne”
24 września
„Służby specjalne” nawiązują do sukcesu filmu i serialu „Pitbull”. Scenariusz filmu powstał na podstawie dokumentacji, którą Patryk Vega przeprowadził podczas dwóch lat spotkań z oficerami tajnych służb. „Służby specjalne” to historia odsłaniająca kulisy życia i pracy oficerów tajnych służb. Reżyser filmu bezkompromisowo wdziera się w ich psychikę i prywatność, ukazując z niespotykaną w polskim kinie wnikliwością portrety pracowników służb specjalnych. Serial przedstawia kulisy działalności operacyjnej służb specjalnych, zestawiając je z głośnymi wydarzeniami politycznymi i medialnymi. Po likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych zostaje stworzona nowa, tajna jednostka do zadań specjalnych. Trafiają do niej m.in. niepokorna, wyrzucona z ABW podporucznik, kapitan, który wrócił z misji w Afganistanie oraz były pułkownik SB. Pracując nad aferami z pierwszych stron gazet będą musieli zmierzyć się z demonami przeszłości. Pewnego dnia odkryją, że tak naprawdę nie wiedzą, dla kogo pracują i sami staną się celem.
Polska 2014

Reżyseria: Patryk Vega.
Obsada: Olga Bołądź, Janusz Chabior, Wojciech Zieliński, Andrzej Grabowski, Agata Kulesza.

„Miasto 44”
1 października
„Miasto 44” to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał się okazać ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury, czy młodzieńczej lekkomyślności – taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku.

Warszawa, lato 1944. Stefan opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym jak jego ojciec zginął w kampanii wrześniowej. Pracuje w fabryce Wedla znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Kiedy nadarza się okazja, wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama, sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli. Dziewczyna kocha się w Stefanie, jednak on patrzy przychylnie na subtelną i wrażliwą Biedronkę. 1 sierpnia 1944 roku, Stefan trafia pod komendę charyzmatycznego Kobry. Wspólnie przejdą krwawy szlak bojowy – od Woli, przez Starówkę i Śródmieście, po Czerniaków.

Polska 2014
Reżyseria: Jan Komasa.
Obsada: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Antoni Królikowski,
Tomasz Schuchardt, Karolina Staniec, Monika Kwiatkowska.

„Fotograf”
8 października
Film opowiada historię seryjnego mordercy działającego we współczesnej Moskwie. Nieuchwytny sprawca zostawia na miejscu zbrodni, wzorem techników policyjnych, kartoniki z numerami. Śledczy trafiają na trop prowadzący do byłego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy, do mrocznych wydarzeń z lat 70. W dochodzeniu bierze udział młoda milicjantka Natasza, jedyna dotychczas osoba, która rozmawiała osobiście z tytułowym „Fotografem” i… przeżyła.
Polska 2014
Reżyseria: Waldemar Krzystek.
Obsada: Tatiana Arntgolts, Aleksandr Baluev, Agata Buzek, Sonia Bohosiewicz, Tomasz Kot, Adam Woronowicz.

 

Powiązane artykuły

Martyna na krańcu świata – Japonia

Dawid Propolis

“Rinke za kratami”: Przygotowania do przedstawienia [Wideo]

Dawid Propolis

IDOL: Legenda, Świr, Grubaska i Sprawiedliwa – kto tak ocenił jurorów Idola?

Dawid Propolis