Wolni od długów: Nieuczciwe umowy wekslowe

Wolni od długów odcinek 9

To para jakich mało. Bardzo się kochają i wspierają w trudnych chwilach. A tych w ich życiu niestety nie brakuje. Z powodu potwornych migren Basi, zarówno ona, jak i jej partner nie mogą normalnie funkcjonować. Do tego dochodzi dług przekraczający 50 tys. złotych. Basia i Daniel z Sosnowca mają jedno marzenie – chcą godnie żyć bez lęku o jutro. Czy z pomocą ekspertów „Wolni od długów” ich marzenie się ziści?

Naiwność

Basia i Daniel od lat borykają się z finansowymi kłopotami. Wpadli w spiralę zadłużenia, z której nie potrafią wyjść. Problemy finansowe Daniela zaczęły się od pożyczek, których udzielał mu kolega z pracy. Przy zawieraniu kolejnych umów Daniel podpisywał weksle, na podstawie których otrzymuje teraz wezwania do zapłaty horrendalnie zawyżonych kwot. Basia wzięła pierwszy kredyt, żeby pomóc koleżance wychowującej trójkę dzieci. Pieniądze miały być przeznaczone na zakup pralki. Koleżanka uiściła trzy raty i przestała płacić. Kontakt się urwał, a po roku odezwał się do Basi komornik. Zabrał jej całą wypłatę. Kiedy oboje zostali bez pracy, zaczęli się zapożyczać, głównie w parabankach. Obecnie komornicy zajęli ich konto, zostawiając im z pensji najniższą krajową.

Choroba

Basia od 15-tego roku życia leczy się na migrenę. Bierze leki, które niestety nie pomagają. Atak migrenowy trwa od czterech do pięć dni. Kiedy ma migreny, Daniel musi brać wolne, żeby zajmować się swoją dziewczyną. Przez częste zwolnienia pracodawcy nie przedłużają mu umowy.  
Basia miała trudne dzieciństwo. W domu nie było prądu i ciepłej wody. W szkole doświadczyła tak wielu przykrych sytuacji, że przestała do niej chodzić. Wkrótce trafiła do domu dziecka, gdzie padła ofiarą przemocy. Daniela poznała przez internet. Są ze sobą od 9 lat na dobre i na złe, bardzo się kochają. Marzą o ślubie i założeniu rodziny, ale obecna sytuacja finansowa nie pozwala im na spełnienie tego marzenia. Chcieliby godnie żyć, nie martwić się o to, czy wystarczy na czynsz i leki.

Trudne początki

Eksperci są zgodni co do tego, że Basia i Daniel muszę mieć stałe dochody, żeby wyjść z długów. Jednak, aby Basia mogła podjąć pracę, w pierwszej kolejności powinna zadbać o swoje zdrowie. Potrzebuje fachowej opieki i pieniędzy na leki. Daniel chciałby zarabiać więcej, ale aby tak się stało, musi podnieść swoje kwalifikacje. Zamierza skończyć kurs na operatora wózków widłowych. Czy Basi i Danielowi uda się pokonać przeciwności i wyjść na prostą?

„Wolni od długów” w każdy czwartek o godz. 20:00 w Polsacie

Napisane przez Dawid Propolis

Fan Netflixa. Uwielbia wszystko co związane z nowymi technologiami. W telewizji lubi reality show oraz programy rozrywkowe.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Jeden ping

  1. Pingback:

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  5 powodów, dla których Polacy pokochali serial “Szpital New Amsterdam”

  Taniec z Gwiazdami. Znamy pełen skład XII edycji