TVP 1 Filmy w TV

Niezwykła opowieść o Papieżu Franciszku już dziś w TVP1

Franciszek

„Franciszek”, pierwszy biograficzny film fabularny o Papieżu Franciszku już dziś o godz. 20.35 w TVP1.

W czasie konklawe w 2005 roku młoda hiszpańska dziennikarka Ana (Silvia Abascal) poznaje jezuitę, arcybiskupa Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio (Dario Grandinetti). Od tej chwili śledzi jego losy – długą, trudną i często do głębi poruszającą drogę. W filmie „Franciszek” patrzymy na Ojca Jorge oczami Any. Wraz z nią przyglądamy się jego pracy w slumsach, walce z prostytucją, niewolnictwem i handlem narkotykami, a także zmaganiom z nadużyciami dyktatury. Rozmowy duchownego i dziennikarki przesycone są tym samym ciepłem, pogodą ducha i mądrością, którą Bergoglio będzie zadziwiał wiernych, jako Ojciec Święty.

Historia kończy się konklawe w 2013 roku, kiedy syn włoskich imigrantów, jako Papież przybiera imię świętego Franciszka, o którym w dzieciństwie opowiadała mu babcia. Wybór ten jest prostą konsekwencją życia Ojca Bergoglio, który pomoc potrzebującym uważał zawsze za najważniejszy cel i główne przesłanie swojej pracy duszpasterskiej.

Film „Franciszek” został zrealizowany na podstawie biograficznej książki „Papież Franciszek – Życie i Rewolucja”, której autorką jest Elisabetta Pigue, znana dziennikarka, pracująca we Włoszech i Watykanie jako korespondentka największej argentyńskiej gazety „La Nacion”.

Światowa premiera filmu odbyła się 10 września 2015 roku w Argentynie, europejska – 18 września 2015 roku w Hiszpanii. „Franciszek”, premiera w TVP1: poniedziałek, godz. 20.35.

Powiązane artykuły

Marcin Gortat uczestnikiem programu „Jaka to melodia?”

Dawid Propolis

“The Wall. Wygraj marzenia” już w piątek

Dawid Propolis

„Pegaz“ wraca na antenę TVP1

Dawid Propolis