Sigourney Weaver
Sigourney Weaver
tvdzis.pl » OBCY – legendarna saga w telewizji Metro
Metro Polecamy Telewizja Filmy w TV

OBCY – legendarna saga w telewizji Metro

Legendarna seria „Obcy” stała się obiektem kultu milionów widzów na całym świecie. Pierwsze dwie części otrzymały Oscary za efekty specjalne. „Obcy – 8. pasażer Nostromo” – film w reż. Ridley’a Scotta, rozpoczynający sagę, został uznany przez Kongres USA za dziedzictwo kulturowe kraju, objęte szczególną ochroną. Ellen Ripley, wykreowaną przez fenomenalną Sigourney Weaver, uznano za jedną z najbardziej charakterystycznych i najważniejszych kobiecych bohaterów w całej historii kinematografii. Pierwsze cztery części legendarnej sagii „Obcy” już w maju, w każdą niedziele w telewizji Metro.

Kosmos. Oddalony tysiące kilometrów wszechświat. Załoga statku „Nostromo” ogarnięta stanem hibernacji nie spodziewa się żadnych sensacji. Nagły sygnał S.O.S. nadawany z planety LV-240 przerywa ich spokój. Rozpoczynają akcję ratunkową na niezbadanej dotąd planecie. Jeszcze nie wiedzą, że lada moment sami będą potrzebować pomocy. Jeden z członków załogi, Kane, zostaje zaatakowany przez przerażające stworzenie. Sygnał S.O.S. był tak naprawdę ostrzeżeniem… Nieświadoma niebezpieczeństwa załoga bada stwora, który zapuszcza korzenie…w ciele kosmonauty. Ich horror dopiero się zaczyna. Ekipa rozpoczyna nierówną walkę z potworem, który może zniszczyć cały gatunek ludzki. Czy misja zakończy się sukcesem?

Za sukces można z pewnością uznać stworzenie samego potwora, który wymknął się spod dotychczasowego, sztampowego ujęcia kosmity. Kreacja Obcego została powierzona w ręce szalonego, szwajcarskiego malarza surrealisty, Hansa Rudolfa Gigera. Na potrzeby filmu ożywił jeden ze swoich sennych koszmarów i za podstawę stwora wybrał prawdziwą ludzką czaszkę. Sama postać budziła grozę nawet w ekipie realizującej film. A dla dodania realizmu moment „narodzin” Obcego, kiedy wyrwał się z klatki piersiowej jednego z członków załogi, był do końca owiany tajemnicą. Wzbudził przez to przerażenie nawet wśród nieświadomej niczego produkcji.

To właśnie od momentu „narodzenia” Obcego rozpoczyna się walka o przetrwanie i uratowanie życia ludzkiego. Staje się to motywem przewodnim we wszystkich czterech filmach legendarnej sagi. Główna odpowiedzialność spoczywa w rękach Ellen Ripley, członkini statku Nostromo, zaatakowanego przez Obcego. Sigourney Weaver, która wcieliła się w postać Ripley, do dziś uznawana jest za jedną z najbardziej charyzmatycznych kobiecych bohaterek w całej historii kinematografii. A jednak, wracając do początków, niewiele brakowało by nie zagrała tej roli. Bliżej było jej bowiem do Szekspira, niż do fantastycznych tworów. Finalnie Sigourney zaryzykowała i wykreowała wyjątkową postać, całkowicie odbiegającą od kobiecego stereotypu. Ripley jest człowiekiem, dopiero potem kobietą – komentowała Weaver. Podjęcie ryzyka, opłaciło się. W 1987 r. aktorka otrzymała nominację do Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską w drugiej części sagi „Obcy – decydujące starcie” w reż. Jamesa Camerona. Stała się królową filmów science-fiction.

„OBCY” NIE MUSI BYĆ OBCY – CO POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ O LEGENENDARNEJ SERII:

  • Dwie pierwsze części produkcji otrzymały Oscary za efekty specjalne.
  • W 2002 roku Kongres USA uznał „Obcego – 8. pasażera Nostromo” za dziedzictwo kulturowe kraju.
  • Aktorzy, którzy zagrali Colonial Marines (oprócz Micheale Biehna) wzięli udział w dwutygodniowym treningu zorganizowanym przez S.A.S. (elitarna jednostka sił specjalnych armii brytyjskiej).
  • Sigourney Weaver nie chciała, aby jej postać używała broni. Jednak zmieniła swoje zdanie po tym, kiedy reżyser zaprosił ją na strzelnicę. Przekonała się, że strzelanie to ciekawe doświadczenie.
  • Perfekcyjny rzut do kosza Ripley w „Obcy: Przebudzenie”, kiedy aktorka wyrzuciła piłką zza siebie i trafiła do kosza za pierwszym razem, był wielkim zaskoczeniem dla wszystkich obecnych na planie. W tym Rona Perlmana, który swoją reakcją prawie zepsuł scenę.
  • W jednym z amerykańskich kin, gdzie trwała emisja „Obcego”, osoba sprzedająca bilety została stratowana przez wybiegających z kina przerażonych i spanikowanych widzów, którzy nie doczekali końca projekcji.
  • „Nostromo” znaczy po łacinie: „obcy”.
  • Wnętrzności martwego pasożyta zrobiono ze świeżej małży.
  • Rola Ellen Ripley została napisana z myślą o mężczyźnie. Ale jeden z producentów zasugerował, żeby zmienić reguły gatunku i w roli głównej bohaterki osadzić kobietę. Ridley Scott podchwycił pomysł i tak narodziła się legenda kina.

 

 

OBCY w Metro
OBCY – 8. PASAŻER „NOSTROMO”, premiera 6 maja horror, sci-fi | USA | 1979 reż. Ridley Scott wyst. Tom Skerrit, Sigourney Weaver

OBCY – DECYDUJĄCE STARCIE, premiera 13 maja horror, sci-fi | USA | 1986 reż. James Cameron wyst. Sigourney Weaver, Bill Paxton, Michael Biehn

OBCY 3, premiera 20 maja horror, sci-fi | USA | 1992 reż. David Fincher wyst. Sigourney Weaver ,Charles S. Dutton, Pete Postlethwaite

OBCY: PRZEBUDZENIE, premiera 27 maja horror, sci-fi | USA | 1997 reż. Jean-Pierre Jeunet wyst. Sigourney Weaver, Winona Ryder, Ron Perlman

Powiązane artykuły

Wiosenne hity w Stopklatce TV

Dawid Propolis

Wielka grecka feta w TVN

Dawid Propolis

TVP1: „Taśmy z Magdalenki” liderem wieczornego pasma

Dawid Propolis
%d bloggers like this: