Główna » “Polacy i Niemcy – historia sąsiedztwa” – dokument na antenie TVN
Seriale TVN Polecamy

“Polacy i Niemcy – historia sąsiedztwa” – dokument na antenie TVN

12 i 19 grudnia TVN pokaże fabularyzowany serial dokumentalny „Polacy i Niemcy – Historia sąsiedztwa“. To po produkcji „Nasze matki, nasi ojcowie”, kolejny obraz, którego współtwórcą jest niemiecka stacja ZDF. TVN włączył się w realizację serialu jako koproducent.

Tysiącletnia historia stosunków polsko – niemieckich jest nierzadko przedstawiana w bardzo zniekształcony sposób. Najczęściej mówi się o wojnach, okupacji czy rozbiorach. Taka tematyka odzwierciedla jedynie część wspólnej przeszłości. Tymczasem okazuje się, że wcześniejsze stosunki między Niemcami i Polakami były zazwyczaj przyjazne, nastawione na sąsiedzką współpracę, intensywną wymianę kulturową oraz zgodne współistnienie.

Wspólny projekt filmowy Polski i Niemiec, pokaże na nowo przebieg stosunków tych dwóch nacji. To pierwsza tego typu współpraca niemieckiej telewizji publicznej ZDF i TVN. W serialu nie zabraknie wypowiedzi ekspertów, zainscenizowanych obrazów historycznych i animacji komputerowych. Sceny fabularne przedstawią kluczowe momenty wspólnej historii, takie jak spotkanie cesarza Ottona III z Bolesławem Chrobrym w roku 1000 czy uwolnienie Józefa Piłsudskiego z twierdzy w Magdeburgu w roku 1918.

Każdy z czterech odcinków serialu opowie o innym etapie sąsiedzkich relacji. Pierwszy, pod tytułem „Pokój i wojna”, obejmie czasy od wczesnego średniowiecza, aż do XVIII wieku. Drugi „Wrogowie i przyjaciele” przedstawi okres od rozbiorów Polski do czasów nowożytnych. Trzeci „Połączeni wspólnym losem” opowie o historii diaspory żydowskiej w obu krajach. Natomiast ostatni odcinek „Wrocław – Breslau” pokaże, jak duży wpływ na historię Środkowej Europy miała dolnośląska metropolia, która na przestrzeni lat należała do terytorium sześciu różnych państw!

Dla realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia firmie Halbtotal Filmproduktion udało się pozyskać, jako koproducentów – ZDF, 3sat, TVN oraz kraj związkowy Hesję.  Produkcję wsparli finansowo HessenFilm und Medien GmbH oraz Fundacja ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Data rozpoczęcia zdjęć była symboliczna – prace nad obrazem wystartowały tuż przed 25. rocznicą podpisania „Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy“ (17 czerwca 2016). Do realizacji projektu zaangażowano niemieckiego reżysera, specjalizującego się w tematyce historycznej i laureata nagród filmowych, Giordana Maugga. Jako konsultantów historycznych udało się pozyskać doktora Petera Olivera Loewa z Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt oraz z polskiej strony – prof. Igora Kąkolewskiego z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk i prof. dr Krzysztofa Ruchniewicza, dyrektora Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.  Autorami serialu są Andrzej Klamt i Zofia Kunert.

Serial będzie wyświetlany w niemieckiej i polskiej telewizji. Na antenie TVN pierwszą i drugą część obejrzymy 12 grudnia o godz. 22: 55 i 23: 55, kolejne 19 grudnia o godz. 22: 55 i 23:55.

Powiązane artykuły

Zwycięzcy Festiwalu Piękna w Sejmie RP [ZDJĘCIA]

Dawid Propolis

Zwycięzca Aktorskiego Diamentu debiutuje w „Na Wspólnej”!

Dawid Propolis

Zwariowana familia powraca na FOX Comedy

Dawid Propolis