• Główna
  • Telewizja
  • Poznaj niezwykłą historię najwierniejszego przyjaciela człowieka [WIDEO]
Telewizja

Poznaj niezwykłą historię najwierniejszego przyjaciela człowieka [WIDEO]

33 tysiące lat temu człowiek „zawarł” pakt z psem. Od tego czasu towarzyszy on ludziom na dobre i na złe, wcielając się w różne role: obrońcy, najwierniejszego kompana, przewodnika czy ratownika. Umiejętności psa związane z węszeniem, tropieniem i polowaniem przyczyniły się do umocnienia relacji z człowiekiem.

Zanim to jednak nastąpiło, zwierzę przeszło ogromną przemianę od drapieżnego wilka do udomowionego psiaka, którego znamy dzisiaj. Niezwykła pięcioodcinkowa seria „Pieskiego życia” pokazuje w jaki sposób kształtowała się ta spektakularna, odkrywcza i jedyna w swoim rodzaju historia przyjaźni psa z człowiekiem. Premierowy odcinek programu w poniedziałek, 26 grudnia o godz. 10:00 na Discovery Channel.

Już od wieków psy wspierają swą inteligencją ludzkie poczynania i dziś trudno sobie wyobrazić  życie bez nich. Ukształtowały one obecny świat. Polując u boku człowieka, uczyniły z niego najlepszego łowcę. Stojąc na straży jego stada, pomogły przeobrazić się z łowcy w rolnika. Swoją siłą i wytrwałością ułatwiły ludziom zasiedlenie najbardziej niedostępnych miejsc na ziemi.

„Pieskie życie” to niezwykły dokument, który przenosi widzów w 24 rejony i kraje świata, gdzie zobaczymy psy różnych ras, posiadające niebywałe umiejętności i cechy charakteru. W Kongo, w środkowej Afryce dołączymy do plemienia Baka. Od tysięcy lat u boku tych ludzi żyje pierwotna rasa psów – basenji, posiadająca wybitne zdolności w tropieniu zwierzyny. Dlatego lud Baków, podobnie zresztą jak i ich przodkowie, do dziś korzysta z pomocy psów basenji podczas polowań. Z kolei na pustyni Rab al-Chali Ar, na Półwyspie Arabskim poznamy charta perskiego – najszybszego na długich dystansach ssaka na ziemi. Rasa ta przyczyniła się do przetrwania koczowniczych plemion beduińskich. Udamy się także na koło podbiegunowe, aby obserwować stado psów husky, które wyrusza w 60–kilometrową podróż po zmrożonym morzu. Te niezwykle wytrwałe i wytrzymałe zwierzęta, doskonale znoszą tamtejszy, mało przyjazny klimat.

Ludzie najbardziej kochają swoje psy za ich bezkresne przywiązanie i przyjaźń. Zrobią one niemal wszystko, o co poprosi je człowiek, niezależnie od pogody, terenu czy czasu. Psy, które dziś z nami żyją to także niezwykle wytrwali pracownicy. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę, że te niezmordowane zwierzęta doskonale radzą sobie jako żołnierze, walcząc u boku człowieka czy wykrywając choroby takie jak np. rak. Program odkryje również przed widzami przełomowe wyniki badań potwierdzające, że psy rozumieją ludzi lepiej niż można to sobie wyobrazić, a silna i długotrwała więź pomiędzy naszymi gatunkami ma podłoże chemiczne.

Inuit dogs in Canada.A rescue dog jumping from a helicopter in Italy.QASR AL SARAB, ABU DHABI, UNITED ARAB EMIRATES- 1 MARCH 2016  Saluki dogs, part of the Salukis of Arabia Club, chase a 4x4 vehicle where trainers are holding a dummy of a bunny, in the Qasr al Sarab desert.    (Photo by Natalie Naccache/Getty Images Assignment for Discovery Communication)

Stacja zaprasza do poznania świata zwierzęcia, które uznane jest za najwierniejszego przyjaciela człowieka. Świata będącego zarówno dziką głuszą, jak i wygodną kanapą naszego domu. „Pieskie życie” pokaże niezwykłe historie psów polujących z dzikimi plemionami, psów towarzyszących ratownikom na mroźnych morzach, a także brazylijskiego wilka grzywiastego czy towarzyską i widowiskową rodzinę dzikich psów afrykańskich. Premierowy odcinek tej jedynej w swoim rodzaju serii dokumentalnej „Pieskie życie” w poniedziałek, 26 grudnia o godz. 10:00 na Discovery Channel.

Powiązane artykuły

„Rośliny Karoliny” premierowo w Domo+

Magdalena Pełek

Orły 2018: “Cicha noc” z dziesięcioma statuetkami!

Dawid Propolis

“Twoja Twarz Brzmi Znajomo”: Metamorfoza Joanny Moro [FILM POKLATKOWY]

Dawid Propolis