• Główna
  • Seriale
  • “Pustkowie” – premiera nowego czeskiego miniserialu HBO Europe
Seriale HBO HBO EUROPE Polecamy HBO GO

“Pustkowie” – premiera nowego czeskiego miniserialu HBO Europe

Nowy, czeski miniserial HBO Europe Pustkowie pojawi się w sobotę, 7 stycznia w HBO i HBO GO. Akcja dzieje się w małym miasteczku niedaleko czesko-polskiej granicy, gdzie w niejasnych okolicznościach znika nastoletnia córka lokalnej starosty. Produkcję wyreżyserowali Alice Nellis i Ivan Zachariáš według scenariusza Stepána Hulika, autora Gorejącego krzewu. Miniserial był prezentowany na międzynarodowych festiwalach filmowych w Karlovych Varach i Toronto.

Główną bohaterką serialu Pustkowie jest Hana Sikorova (Zuzana Stivínová), będąca starostą małego miasteczka w północnych Czechach. Kiedy duży koncern wydobywczy zaczyna proponować mieszkańcom wysokie rekompensaty za opuszczenie swoich domów, kobieta robi wszystko, aby uchronić miejscowość i jej społeczność przed popadnięciem w ruinę. Niestety pewnego dnia niespodziewanie i w niewyjaśnionych okolicznościach znika jej czternastoletnia córka. Hana nie spocznie, póki nie odnajdzie dziewczyny oraz osób odpowiedzialnych za jej zniknięcie.

Pustkowie to serial pełen tajemnic i niewyjaśnionych wątków, sprawnie zrealizowany przez Alice Nellis i debiutującego w roli reżysera filmowego, znanego twórcę reklam Ivana Zachariáša. Autorem scenariusza jest Stepán Hulik, który kilka lat wcześniej stworzył napisał scenariusz do docenionego serialu Gorejący krzew w reżyserii Agnieszki Holland. Młodym twórcom udało się stworzyć opowieść, która wciąga i uwodzi dzięki sugestywnemu klimatowi i nieoczywistym, wielowymiarowym postaciami.

W główne role wcielają się Zuzana Stivínová (Opowieści o zwyczajnym szaleństwie), Jaroslav Dušek (Na złamanie karku), Eliška Krenková (Mężczyźni w nadziei), Leoš Noha (El Paso) oraz Jan Cina (Smradi). Producentem miniserialu jest HBO Europe.

Osiem odcinków politycznej intrygi, dziejącej się pośród pól węglowych, wzdłuż granicy czesko-polskiej, angażuje czołówkę największych czeskich talentów, od reżyserów – Ivana Zachariasa i Alice Nellis, po obsadę – Zuzannę Stivinovą, Jaroslava Duška, Eve Holubovą i Petra Spalkova. Stivinova gra mocno skonfliktowaną panią burmistrz miasta, ale w dopracowanym scenariuszu Stepána Hulika chodzi o coś więcej – Will Tizard, Variety.Com.

Karel Och, dyrektor artystyczny festiwalu w Karlovych Varach, powiedział, że Pustkowie będzie telewizyjnym wydarzeniem sezonu i zaprosił serial wraz z twórcami na specjalny przedpremierowy pokaz podczas festiwalu.  Czeskie media zachwyciły się produkcją, pisząc, że w Pustkowiu wszystko działa znakomicie […] , serial jest ekstremalnie realistyczny, ekstremalnie mroczny i klimatyczny (totalfilm.cz), opiniotwórczy tygodnik Reflex nazwał produkcję – znakomitą, reżyserię – wyrafinowaną, uznając jednocześnie kluczowe znaczenie zdjęć dla ostatecznego efektu. Miniserial miał światową premierę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Toronto.

Premiera miniserialu HBO Europe Pustkowie odbędzie się w sobotę, 7 stycznia o godz. 20.10 w HBO, a w HBO GO pojawi się od razu cała ośmioodcinkowa produkcja.

 

Powiązane artykuły

Kaczorowska i Malinowski w wielkim łóżku w „Tańcu z Gwiazdami” [WIDEO]

Dawid Propolis

Mateusz Gądek w Voice Kids

Magdalena Pełek

Filip Lato: O muzyce myślę bardzo dużo

Dawid Propolis