TVP 2 Telewizja

„Sonda 2” już od poniedziałku w TVP2

Sonda 2

Już w najbliższy poniedziałek, 14 marca, o godz. 21:50 TVP2 wyemituje dwa pierwsze premierowe odcinki „Sondy 2”. Program jest kontynuacją kultowej serii telewizyjnej z lat 70. Gospodarzem dwójkowego cyklu będzie dr Tomasz Rożek. W pierwszych odcinkach on i jego goście prześledzą losy słynnych sond Voyager wystrzelonych w kosmos prawie 40 lat temu oraz zajmą się fascynującą dziedziną, jaką jest bionika.

Legendarny program redaktorów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka stanie się punktem odniesienia do podróży po świecie współczesnej techniki i nauki. Okazja ku temu jest doskonała: nowinki techniczne, o których mówili Kurek i Kamiński, w większości bowiem doczekały się pointy. Dr Tomasz Rożek skomentuje ze współczesnej perspektywy, a także – wraz ze swoimi gośćmi – spróbuje odpowiedzieć na pytanie, w jakich kierunkach rozwinie się w ciągu najbliższych dziesięcioleci dzisiejsza nauka i technologia. Będzie to swoisty „list w butelce” do przyszłych pokoleń, a być może także twórców… „Sondy 3”.

Pierwszy odcinek oryginalnej „Sondy”, został wyemitowany 8 września 1977 roku. Rozpoczął się informacją nt. wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną bliźniaczych sond Voyager. Trzy dni przed emisją programu z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała sonda Voyager 1 (Voyager 2 wystrzelono 20 sierpnia 1977 roku). Obydwie sondy są dzisiaj najdalej od Ziemi poruszającymi się wytworami ludzkich rąk. Obydwie działają i dalej przesyłają informacje. Voyager 1 znajduje się ponad 100 jednostek astronomicznych od Ziemi, czyli 100 razy dalej niż Ziemia od Słońca i prawie 3 razy dalej niż Pluton od Słońca. Sygnał z Voyager 1 by dotrzeć na Ziemię potrzebuje aż 14 godzin.

Czego dowiedzieliśmy się dzięki misjom dwóch Voyagerów? Co aktualnie wiemy o kosmosie, a co wciąż pozostaje dla nas tajemnicą? Jak dzisiaj badamy kosmos? Kiedy polecimy na inne planety? Na to pytanie odpowiedzi poszuka dr Tomasz Rożek i jego goście.

Sonda 2
Sonda 2

Kolejnym tematem premierowej „Sondy 2” będzie fascynująca… bionika. Choć ludzie naturę podglądali od zawsze, nowoczesna technologia bez kopiowania tego, co naturalne, jest bezradna. Drapacze chmur, superszybkie pociągi, samoloty odrzutowe i okręty podwodne, ale także kosmiczne materiały, czy implanty wszczepiane do ciała człowieka nie mogłyby powstać, gdyby ich twórcy nie czerpali z pomysłów przyrody.

„Sonda 2” aktywnie zaistnieje także w Internecie, angażując użytkowników Facebooka, czy serwisu Instagram do samodzielnych poszukiwań i badań. A wszystko po to, by dowieść, że tematyka naukowa jest nie tylko fascynująca, ale i dostępna wszystkim ciekawym otaczającego świata.

„Sondę 2” poprowadzi dr Tomasz Rożek, który jak nikt inny potrafi opowiadać o skomplikowanych zjawiskach naukowych. Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Jest szefem działu „Nauka i Gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”. Współpracował z „Wiedzą i Życiem”, magazynem „National Geographic”, „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”. Regularnie publikuje w magazynie „Focus”. Pisze nie tylko dla periodyków. Jego pierwsza książka „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart) została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. Rok później ukazała się jego „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB). Z kolei w 2014 r. wydał „Kosmos” (WAB), będący pierwszą częścią naukowej trylogii. Prowadzi pop-naukowego bloga „Nauka. To lubię”. Kieruje stowarzyszeniem „Śląska Kawiarnia Naukowa”. Sam o sobie mówi, że spora część jego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciał zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechał zwiedzać Wiedeń, a poznał żonę. Chciał robić doktorat i na niemal 4 lata trafił do największego centrum naukowego w Europie. Wraz z żoną planował powiększyć rodzinę – urodziły się bliźniaki. Wrócił z emigracji, by zostać naukowcem. Tymczasem został dziennikarzem. Charyzma i ciekawość świata nie pozwalają mu ustać w miejscu. Teraz w tę niezwykłą podróż dr Tomasz Rożek zabierze widzów Dwójki.

Powiązane artykuły

Marcin Wójcik i Grzegorz Wilk w show “Następny proszę!”

Dawid Propolis

BBC First – nowa serialowa stacja debiutuje w Polsce

Kamil Szypuła

The Brain. Genialny Umysł: Jurorzy w szoku!

Dawid Propolis