Telewizja satelitarna 30-lecie w Polsce

para ogląda telewizję
Oglądanie telewizji

Wyniesienie na orbitę geostacjonarną satelity ASTRA 1A rozpoczęło 30 lat temu erę telewizji satelitarnej w Polsce. Od tego momentu Polacy po raz pierwszy mogli odbierać zagraniczne kanały. W tym czasie też na masową skalę na fasadach budynków zaczęły pojawiać się anteny do odbioru sygnału z satelity.

Promo Astra z 1989 roku

Sygnał telewizyjny nadawany za pośrednictwem satelity swoje początki na świecie datuje na lata 60-te XX wieku. W Polsce era telewizji satelitarnej utożsamiana jest z wyniesieniem i umieszczeniem na pozycji orbitalnej 19.2oE satelity ASTRA 1A należącego do luksemburskiego operatora SES i obejmującego swoim sygnałem Europę Zachodnią i Środkową. To wydarzenie doprowadziło do tzw. „talerzomanii” – każdy chciał mieć zainstalowaną antenę, potocznie zwaną talerzem, aby móc odbierać zagraniczne kanały i choć trochę „uchylić okno” na europejską politykę, kulturę czy rozrywkę. 

Telewizja dostępna dla wszystkich

Na początku lat 90-tych, dzięki telewizji z satelity ASTRA, kanały takie jak MTV Europe, FilmNet, Sky TV, skandynawski TV3, RTL plus czy Pro7 stały się teoretycznie dostępne dla każdego Polaka. Wcześniej, aby zainstalować na balkonie lub w oknie białą czaszę, trzeba było uzyskać specjalne zezwolenie najpierw na zakup, a następnie na instalację odbiornika. Państwowa Inspekcja Radiowa wymagała wyjaśnień kto i dlaczego miałby posiadać antenę, a pozytywną opinię musiała wydać także Służba Bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć, że anteny satelitarne w tamtych czasach kosztowały nawet 2 000 dolarów, i to w dewizach – pięć razy więcej niż magnetowid. Przeciętna pensja w tym okresie wynosiła ok. 35 dolarów. W związku z tym, na zakup często decydowano się grupowo, spółdzielczo, dzieląc talerz satelitarny pomiędzy np. kilku sąsiadów.

Kiedy w latach 90-tych zakładałem w Poznaniu swoją firmę, która specjalizowała się w sprzedaży i montażu anten satelitarnych, sceptycy pomysłu przewidywali, że będę sprzedawał jedynie 10-15 anten rocznie. Jednak kiedy na niebie pojawił się satelita ASTRA zacząłem sprzedawać 10-15 anten satelitarnych, ale…dziennie! – wspomina Jacek Silski, Prezes Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej, a w latach 90-tych założyciel i właściciel najstarszej polskiej firmy branży satelitarnej COMSAT.
Stało się tak, ponieważ w latach 80-tych na terenie Polski dostępne były jedynie 3 kanały telewizji naziemnej, a satelita ASTRA zapewniła nam ponad 5 razy więcej, bo aż 16 kanałów telewizyjnych, a także kilkadziesiąt stacji radiowych. Wtedy też ceny sprzętu zaczęły spadać w postępie geometrycznym i tym samym telewizja satelitarna stała się bardziej dostępna – dodaje.

Technika satelitarna w 1994 roku

Rewolucja techniczna i kulturowa

Pomimo trudności, telewizja satelitarna cieszyła się ogromną popularnością. Dlaczego była warta tych wszystkich podejmowanych wysiłków? Pierwszą i oczywistą odpowiedzią jest dostęp
do zagranicznych kanałów – na skalę dotąd niespotykaną. Polacy przy pomocy telewizorów
w swoich domach mogli pierwszy raz zobaczyć i chłonąć wszystko, do czego dostępu dotąd broniła im żelazna kurtyna. Dzięki satelicie ASTRA 1A w latach 90-tych na ekranach zawitała zachodnia rozrywka, moda, styl życia prezentowane przez dziesiątki programów z krajów zachodnich.

Pojawienie się na budynkach anten do odbioru sygnału telewizji satelitarnej w latach 90-tych to symbol historycznej zmiany. Wtedy Polska stała się częścią globalnej wioski – mówi Urszula Marzec, Menadżer Marketingu i PR, Astra w Europie Środkowo-Wschodniej – Telewizja satelitarna pozwoliła Polakom być na bieżąco z wydarzeniami z całej Europy. Motywowała też do nauki języków obcych lub w takiej nauce pomagała. To był początek nie tylko rewolucji technicznej, ale też kulturowej.

Lista kanałów rok 1996

Anteny przyszłości

Na przestrzeni lat flota ASTRA w Europie, zarządzana przez spółkę SES, powiększyła się i liczy dzisiaj 12 satelitów. Obecnie, 30 lat po wyniesieniu ASTRA 1A, anteny satelitarne są nadal obecne w krajobrazie naszego kraju, nie tylko większych miast, ale w szczególności mniejszych oraz wiejskich miejscowościach, gdzie często są jedyną możliwością odbioru sygnału telewizyjnego. Oglądanie telewizji za pośrednictwem satelity nie wymaga już stosów urzędowych pozwoleń,
a jedynie wyposażenia mieszkania w antenę i odbiornik, a w nowych budynkach mieszkalnych jedynie użycia gniazdka wyposażonego we wszystkie podłączenia teletechniczne.

Od 2013 roku dzięki nowelizacji Rozporządzenia Budynkowego, wprowadzonej z inicjatywy Jacka Silskiego z Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej, w każdym budynku wielorodzinnym powinna się znajdować instalacja zbiorowa umożliwiająca odbiór kanałów telewizji satelitarnej, z co najmniej dwóch pozycji orbitalnych. Co więcej, powinna ona być doprowadzona także do każdego lokalu w bloku, aby mieszkańcy takich domów nie potrzebowali dodatkowych kabli ani indywidualnych anten telewizyjnych do odbioru telewizji w mieszkaniu. Instalacja zbiorowa zapewnia estetykę elewacji budynku i ulokowanie jej w sposób mniej narażony na dewastację, a jednocześnie gwarantuje darmowy dostęp do ponad 400 kanałów FTA z satelity ASTRA na pozycji orbitalnej 19.2oE.

Odważny design

Jak anteny satelitarne będą wyglądać w przyszłości? Już dzisiaj mogą mieć nietypowy kształt np. lampy, schodka czy być przezroczyste i tym samym stanowić element wyposażenia domu lub jego otoczenia. W przypadku bloków mieszkalnych popularne talerze mogą stać się nawet ozdobą balkonów i budynków. Pomysły na anteny, które mogą wyróżniać się unikatowym designem,
a jednocześnie poprawnie działać, były tematem konkursu organizowanego przez SES dla studentów i młodych projektantów. Ważnym kryteriami, według którego jury oceniało zgłoszenia konkursowe były zarówno zachwycający pomysł na wygląd urządzeń, materiał wykonania, jaki
i technologia ich działania. Każdy z projektów po zrealizowaniu miał spełniać techniczne wymagania, aby w przyszłości funkcjonować sprawnie jako antena satelitarna. W taki sposób powstały urządzenia wyglądem przypominające m.in. smoka, kalię czy koronę kwiatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Poprzedni artykuł
"Taniec z gwiazdami" edycja 9 odcinek 1 (fot. Polsat)

Taniec z gwiazdami powróci jesienią!

Następny artykuł
GASIEWSKA I ADAM ZDROJKOWSKI ZE STATUETKA

Adam Zdrójkowski i Wiktoria Gąsiewska w "The Voice"!

powiązane posty
Czytaj więcej

Samsung Smart TV z aplikacją WP Pilot

WP Pilot udostępnił właśnie nową aplikację dla użytkowników Samsung Smart TV. Pozwala na oglądanie prawie 100 kanałów telewizyjnych na żywo.
Czytaj więcej

Qczaj został ambasadorem… Romance TV

Romance TV ma nowego ambasadora. QCZAJ, czyli Daniel Józek  QCZAJ podbił serca internautek i błyskawicznie stał się jednym z najpopularniejszych trenerów w kraju. Od czerwca będzie pełnił funkcję twarzy stacji.