-5.5 C
Warsaw
24 stycznia 2019
Paulina Chylewska i Maciej Orłoś,
Paulina Chylewska i Maciej Orłoś,
TVP 1 Telewizja

„Wielki Test z Historii. Chrzest Polski” w TVP1

Z okazji 1050 – lecia Chrztu Polski Telewizja Polska przygotowuje widowisko pt. „Wielki Test z Historii. Chrzest Polski”. Jedynka i Narodowe Centrum Kultury zapraszają w poniedziałek 11 kwietnia, o godz. 20.25.

W programie poświęconym temu wyjątkowemu i ważnemu w dziejach Rzeczypospolitej wydarzeniu, wystąpią m.in. rekonstruktorzy w strojach nawiązujących do okresu pierwszych Piastów. Planowany jest także występ grupy, która zaprezentuje muzykę dawną z wykorzystaniem instrumentów skonstruowanych na podstawie oryginalnych instrumentów znanych z wykopalisk archeologicznych. Jak zwykle nie zabraknie też mnóstwa ciekawych historii dotyczących tego okresu, o których opowie Piastowski express. Widzowie dowiedzą się m.in. jak wyglądała randka w ciemno Mieszka i Dobrawy, znajdą też odpowiedź na pytanie, gdzie tak naprawdę miał miejsce Chrzest Polski? Swoją wiedzę z historii pierwszych Piastów sprawdzą m.in.: Antek Królikowski, Krzysztof Ziemiec, Robert Korzeniowski, Laura Łącz, Robert Janowski, Halina Frąckowiak, Krzysztof Skiba, Marek Sierocki, Jacek Lenartowicz, Ruda (zespół Red Lips), Łukasz Lazer (zespół Red Lips), Tadeusz Chudecki, Magdalena Tul, Magdalena Zawadzka, Bogdan Zalewski. Zwycięski duet przekaże nagrodę w wysokości 30 tys. zł na cel charytatywny. Widzowie tradycyjnie będą mogli rozwiązywać test on line na stronie www.interia.pl oraz w aplikacji WIELKI TEST TVP.

Program poprowadzą Paulina Chylewska i Maciej Orłoś, reżyseruje go Konrad Smuga, redaktorem prowadzącym jest Irena Pręcikowska z Redakcji audycji społeczno-publicystycznych TVP1, producentem Jolanta Filipowicz z Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej TVP.

Projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Partnerem medialnym jest Interia, a patronami medialnymi RMF FM i Super Express.

Powiązane artykuły

Żużlowy weekend w NC+: Walka o finał PGE Ekstraligi oraz Grand Prix Niemiec

Dawid Propolis

Zuzanna Falzmann korespondentką TVP w Waszyngtonie

Dawid Propolis

Zosia Zborowska twarzą Polsat Cafe

Dawid Propolis